Energetický obchod roka

V slovenskej energetike sa schyľuje k jednému z najväčších obchodov v histórii. Minoritný 49-percentný podiel skupiny EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča v Stredoslovenskej energetike Holding (SSE Holding) má byť na predaj. O miliardovú akvizíciu majú záujem český ČEZ, nemecký E.ON, ale aj maďarská MVM. Štátna energetická firma pod vplyvom vlády Viktora Orbána. Práve maďarská skupina má byť v súboji o vstup do jednej z troch tradičných regionálnych energetík najagresívnejšia. Údajnú 900 miliónovú ponuku ČEZ má byť ochotná preplatiť až o tretinu.

Zákaznícke centrum SSE
Neprehliadnite

Stredoslovenská energetika je na roztrhanie: maďarská MVM je opäť ochotná priplatiť

SSE Holding predstavuje súčasť energetickej strategickej infraštruktúry, vstup nového investora je preto mimoriadne citlivou a aj politickou témou. Zrejme aj preto sa minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nechal počuť, že akcionársky vstup maďarskej štátnej firmy si neželá. Oprieť sa pritom môže o nedávnu novelu zákona o kritickej infraštruktúre, podľa ktorej musí každá zmena akcionárov v strategických podnikoch dostať súhlas vlády. Manažment EPH však podľa Sulíka bude výhradu rešpektovať.

Ruský plyn vyvoláva nervozitu

Po správach o plynovode Yamal v reverznom móde začiatkom novembra začali klesať aj objemy prepravy zemného plynu cez tzv. centrálny koridor, teda cez Slovensko. Oproti priemerným októbrovým objemom klesla preprava na začiatku novembra o 40 percent. Bez konkrétneho dôvodu. Ceny plynu sú zatiaľ stále pri dlhoročných maximách a zásobníky sú naplnené menej ako obvykle pred zimou.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Rusko nemôže za každú zmenu tlaku v plynovode, ktorá sa udeje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa