Obstarávanie nového mýta má za sebou ďalší krok

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž na ďalšiu časť nového mýtneho systému. Predpokladá, že za poskytovanie palubných jednotiek a zákazníckych služieb pre platiteľov mýta zaplatí približne 196 miliónov eur. Výsledná cena sa môže líšiť, závisieť bude o počtu dodaných jednotiek, počtu zákazníckych miest či objemu vybraného mýta. Víťaz tendra bude mať zabezpečený obchod so štátom na päť rokov s opciou na ďalších päť.

Štát je pri realizovaní mýtnych tendrov po tlakom. Potrebuje mať nový systém k dispozícii na začiatku roka 2023. Zmluva so súčasným mýtnikom sa totiž v tom období končí a bolo by nutné hľadať iné riešenie, ako poplatky za jazdu po spoplatnených cestách zbierať. Prvý z mýtnych tendrov už čelí zdržaniu. Pre veľké množstvo otázok zo strany záujemcov museli diaľničiari lehotu na ponuky predlžovať.

dialnica. myto
Neprehliadnite

Za celý rok 2020 sa vybralo mýto vo výške takmer 211 miliónov eur

Tempo dopravnej výstavby sa alarmujúco prepadá

Štát vlani nedokázal podržať stavebný sektor dostatočným množstvom zadaní, poznamenal Pavol Kováčik, šéf Zväzu stavebných podnikateľov Slovenka v rozhovore pre týždenník TREND. Veľký podiel na prepade stavebnej produkcie malo zbrzdenie prípravy inžinierskych stavieb. V tomto segmente tak nastal v rokoch 2019 až 2020 bezprecedentný prepad o viac ako 35 percent oproti dlhodobému priemeru.

Ani rok od volieb a nástupu nového ministra dopravy nie je na stole dlho sľubovaný jasný plán investícií do dopravnej infraštruktúry. Dávno naplánované úseky namiesto zadania do výstavby opäť podstupujú posudzovanie. Často pritom ide o cesty, ktoré sme sa medzinárodne zaviazali postaviť. Slovensku tak v budúcnosti hrozí blamáž, keď dôležité kontinentálne dopravné tepny budú mať diery práve na našom území.

TREND: PAVOL KOVÁČIK
Neprehliadnite

Kováčik: Výstavbe chýba pán aj plán. Dumaním strácame čas

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa