Diaľnica cez susedný dvor

Dlho očakávané sa stalo skutočnosťou a slovenské metropoly Bratislavu a Košice skutočne prepojila súvislá diaľnica. Maďarsko v závere októbra po tri-a-pol-ročnej výstavbe uviedlo do prevádzky 57 kilometrov dlhý úsek diaľnice M30 medzi Miškovcom a pohraničnou obcou Tornyosnémeti. Tá sa plynule napája na rýchlostnú cestu R4 smerujúcu na predmestie Košíc.

Slávnostné otváranie úseku bolo výslním pre premiéra Viktora Orbána, ktorý zatienil celý rad slovenských politikov, na čele s Robertom Ficom a jeho nominantmi.

Fakt, že historicky prvé diaľničné prepojenie dvoch najväčších slovenských miest prechádza susedným štátom je hanbou. Je výsledkom viacerých, desiatky rokov sa nabaľujúcich politických a manažérskych zlyhaní.

V prvom rade podčiarkuje nezmyselnosť preferencie severného trasovania diaľnice D1 cez komplikovaný hornatý terén namiesto výstavby diaľnice najskôr prevažne rovinatým juhom. Rovnako sa v ňom odráža dlhoročný nekompetentný prístup Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), najväčšieho verejného obstarávateľa v krajine, ktorej chyby v príprave a realizácii projektov lemujú časovú os diaľničnej výstavby na Slovensku.

Premiér Viktor Orbán na otvorení úseku diaľnice Miškovec-hranica SR 26. októbra 2021
Neprehliadnite

Diaľničné prepojenie Bratislavy a Košíc je dokončené, vedie cez Budapešť

Horúca ihla sa zlomila

Diery vo výstavbe kritických diaľničných úsekov, spôsobené notorickou neschopnosťou NDS pripraviť a obstarať stavby tam, kde sú potrebné, a vtedy, keď sú potrebné, sa medzičasom ministerstvo dopravy snaží zašiť horúcou ihlou.

Zrýchleniu procesov má pomôcť novela zákona, ktorá by zabezpečila, že napríklad námietky verejnosti by nemali v územnom a stavebnom konaní prakticky žiadnu váhu.

O zmenách, ktoré by podľa právnikov dokonca zasiahli do ústavných práv občanov, mal parlament dokonca rokovať v skrátenom konaní. Poslanci však napokon tento postup neschválili a novelu prerokujú štandardne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa