Bratislava takmer s obchvatom

Motoristi môžu od nedele využívať nový úsek diaľnice D4 v Bratislave. Súčasťou novootvorenej časti obchvatu hlavného mesta je aj trojkilometrové súmostie s hlavným Lužným mostom, ktorý je šiestym bratislavským premostením rieky Dunaj. Nový úsek s mostom je napojený na už skôr sprejazdnenú časť D4 smerujúcu okolo mesta k Ivanke pri Dunaji. Ďalšie úseky projektu, teda diaľnica D4 do Jaroviec a rýchlostná cesta R7 na Nivy, budú odovzdané do užívania na začiatku októbra. Zlatý klinec stavby, prepojenie diaľnic D1 a D4, vďaka ktorému bude môcť mesto obchádzať napríklad aj ťažká tranzitná kamiónová doprava, však bude naďalej chýbať.

Otvoria sa ďalšie úseky bratislavského obchvatu - Lužný most a zvyšok R7
Zdroj: D4/R7 Construction
Otvoria sa ďalšie úseky bratislavského obchvatu - Lužný most a zvyšok R7

To, že hlavné mesto dostalo po rokoch čakania na nový obchvat stavbu, ktorá nespĺňa účel, pre ktorý bola stavaná, nie je vinou zhotoviteľa. Štát si za to môže sám. Konkrétne bývalí ministri dopravy Ján Počiatek a Arpád Érsek, a ich nominanti na čelne Národnej diaľničnej spoločnosti. Tí nie len, že nezahrnuli kľúčovú križovatku do pôvodného tendra, ale prakticky odignorovali aj situáciu, ktorá vzišla. Zabezpečiť prepojenie diaľnic sa pritom ministerstvo dopravy zaviazalo už v roku 2016 a v už v roku 2019 malo byť k dispozícii pre napojenie novej diaľnice. Dodnes pritom nie je jasné ani to, kto zmienenú križovatku postaví. Nový obchvat Bratislavy tak zrejme ešte približne päť rokov bude končiť v poli, počas ktorých bude štát koncesionárovi splácať projekt, ktorý jeho vlastnou vinou nefunguje.

Nultý obchvat Bratislavy je takmer dokončený.  Jednotlivý úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 sú takmer hotové a sú pripravené na odovzdanie do užívania vodičom. Na snímke z dronu pohľad na nový Lužný most ponad Dunaj. V Bratislave 10. júna 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

V Bratislave otvoria v nedeľu nový most cez Dunaj. Spojazdnia ďalšie úseky D4 a R7

Vodiči sú ohrozený druh

Nedostatok vodičov nákladných áut, ktorý v posledných týždňoch paralyzoval dodávateľské reťazce vo Veľkej Británii môže spätným nárazom udrieť aj na Slovensko. Ostrovná krajina totiž v snahe zvrátiť kritickú situáciu začala vodičom z krajín strednej a východnej Európy vydávať tisícky dočasných pracovných víz. Pracovné podmienky v zahraničí môžu byť pre tunajších vodičov veľkým lákadlom a spôsobiť tak dodávateľskú krízu aj u nás. Na Slovensku pritom už v súčasnosti chýba viac ako 12-tisíc profesionálov za volantom. Narastajúce napätie v dopravných firmách ak môže viesť k návratu protestov či zastaveniu zásobovania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa