Novinky v cestovaní

Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa bude riadiť novým alert systémom. Rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíjať intenzita kontrol prichádzajúcich osôb. V I. stupni bude polícia hranice monitorovať. V II. stupni má prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie Slovenska a pri III. stupni na hraniciach skontrolujú každú osobu.

Zmeny nastanú aj v karanténe po pricestovaní zo zahraničia. Pravidlá pre príchod na Slovensko budú po novom závisieť od toho, či je človek zaočkovaný alebo nie. Zaočkovaní ľudia sa budú musieť po prekročení hraníc preukázať potvrdením o očkovaní. Ostatné, nezaočkované osoby sa budú musieť po prekročení hraníc povinne registrovať v systéme eHranica a absolvovať 14-dňovú karanténu. Na piaty deň karantény by mali mať cestujúci možnosť si urobiť RT-PCR test.

Tlačová konferencia pered začiatkom letnej sezóny 2021
Neprehliadnite

Dvojtýždňovej karanténe sa po príchode na Slovensko vyhnú len plne zaočkovaní

Minister financií čelil odvolávaniu

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) čelil na mimoriadnej schôdzi odvolávaniu. K tomu, či ho koalícia podrží, sa vyjadril premiér Eduar Heger (OĽaNO), ktorý verí, že minister financií má podporu koalície. Hovorí, že odvolávanie I. Matoviča je pokus opozície rozbiť koalíciu. Zároveň vníma Igora Matoviča ako dôležitého člena vlády, ktorý nesie symbol boja za spravodlivosť na Slovensku.

Minister financií sa v súvislosti so svojim odvolávaním vyjadril k jednému z navrhovateľov, lídrovi mimoparlamentného Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu. Podľa neho je to falošný človek, ktorý sa chce dostať späť k moci. To mu však I. Matovič nechce umožniť a nemieni sa nechať vyštvať z politiky.

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico zasa tvrdí, že minister financií pristúpil k zastrašovaniu opozície. Uviedol, že musia hlasovať za vyslovenie nedôvery, pretože podľa neho nespĺňa kritériá na výkon akejkoľvek funkcie v štáte.

Igor Matovič napokon ustál odvolávanie v parlamente. Za vyslovenie nedôvery Matovičovi bolo 51 zo 135 prítomných poslancov. Proti hlasovalo 67 a zdržalo sa 17 zákonodarcov. Okrem klubu SaS sa zdržalo aj päť poslancov Za ľudí a poslanec z klubu OĽaNO Ján Krošlák.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Heger verí, že koalícia podrží Matoviča vo funkcii

Pokračovanie ekonomických škôd v turizme

Kolaps medzinárodnej turistiky v dôsledku pandémie covidu-19 by mohol svetovej ekonomike v tomto roku spôsobiť stratu 1,7 až 2,4 bilióna dolárov. Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) predpokladá, že plné zotavenie cestovného ruchu nebude skôr ako v roku 2023.

V roku 2020 sa počet príchodov turistov zo zahraničia oproti roku 2019 v dôsledku pandémie prepadol o 73 percent. Tento rok by sa mal pokles v porovnaní s rokom 2019, teda rokom pred príchodom pandémiou, pohybovať v rozpätí 63 až 75 percent. ,,V medzinárodnej turistike sme teraz na úrovniach z doby pred 30 rokmi,“ upozornila Svetová organizácia pre cestovný ruch. Zároveň dodala, že živobytie mnohých ľudí je v ohrození.

JB 25 Barcelona - Ľudia sa opaľujú na pláži v Barcelone 8. júna 2021. Španielsko spustilo v pondelok letnú turistickú sezónu a privítalo úplne zaočkovaných návštevníkov z väčšiny krajín, ako aj európskych návštevníkov, ktorí môžu preukázať, že nie sú infikovaní koronavírusom. Krajina tiež znovu otvorila prístavy pre výletné lode. Informácie priniesla tlačová agentúra AP. FOTO TASR/AP 

People sunbathe on the beach in Barcelona, Spain, Tuesday, June 8, 2021. Spain is jumpstarting its summer touri
Neprehliadnite

Pandémia tento rok opäť spôsobí veľké ekonomické škody v turistickom sektore

Otázne stretnutie Putina a Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril skepticky na margo svojho možného stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Schôdzu medzi dvoma prezidentmi celkom nevylúčil.

„Načo bude stretnutie so Zelenským, keď dal externému manažmentu úplnú kontrolu nad svojou krajinou? ... O kľúčových otázkach každodenného života na Ukrajine sa nerozhoduje v Kyjeve, ale vo Washingtone a do istej miery aj v Berlíne a Paríži,“ povedal ruský prezident. Dodal, že stretnutie neodmieta, ale je podľa neho potrebné pochopiť, o čom môžu hovoriť.

Michajlo Podoľak, ktorý je poradcom šéfa kancelárie V. Zelenského, označil vyjadrenia ruského prezidenta o vonkajšej kontrole za základný prvok ruskej propagandy. Povedal tiež, že V. Putin bol nesprávne informovaný svojou vlastnou administratívou a dodal, že nevyhnutnosť rokovaní medzi prezidentmi je úplne jasná.

Vladimir Putin v Ženeve
Neprehliadnite

Putin sa vyjadril skepticky ohľadom možnej schôdzky so Zelenským

Slováci môžu používať Covid preukazy

Slováci už môžu žiadať a používať digitálne Covid preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass. Digitálny Covid preukaz EÚ je digitálnym osvedčením, ktoré bude uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ a je potvrdením buď o zaočkovaní proti ochoreniu covid-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo negatívneho výsledku testovania.

Pri preukaze sa používa QR kód. Preukaz je bezplatný a vydávaný v štátnom jazyku a angličtine. Vydáva sa v elektronickom aj papierovom formáte. V súčasnosti sú vydávané tri typy preukazov. Prvý typ je potvrdenie o očkovaní, druhý je potvrdením o prekonaní ochorenia covid-19 v posledných 180 dňoch a tretí je potvrdenie o vykonaní testu.

2️⃣ Členské štáty si ponechávajú národnú právomoc zaviesť bez ohľadu na tzv. COVID pasy rôzne opatrenia, vrátane karantény, a to najmä vo výnimočných pandemických situáciách, napr. pri rozšírení nových variantov.
Neprehliadnite

Slováci už môžu žiadať a používať Digitálne Covid preukazy EÚ