Pandémia ohrozila cestovný ruch v hlavných mestách, prepad turistov pocítila aj Bratislava. Najhoršia situácia počas letnej sezóny bude podľa šéfa turistickej platformy Amazing Places Petra Kotíka v Prahe. Odôvodnil to tým, že Praha je závislá od zahraničnej klientely, ktorá sa tam bude vracať len veľmi pomaly.

„Malé hotely, napríklad na horách, či rôzne penzióny v blízkosti vodných plôch sa spamätajú rýchlo, pretože sú to vyhľadávané destinácie. Naproti tomu kongresové hotely a podobné zariadenia v hlavných mestách – Praha alebo Bratislava – sa budú spamätávať podstatne pomalšie. A aj keď som veľký optimista, predpokladám, že im to potrvá až do budúcej Veľkej noci," myslí si.

JB 30 Petersburg - Čašník s ochranným rúškom na tvári na zabránenie šíreniu nového koronavírusu nesie jedlo pre zákazníkov v reštaurácii Parkshore Grill v meste Petersburg na Floride 4. mája 2020 počas uvoľňovania niektorých opatrení. Spojené štáty patria medzi krajiny, ktoré epidémia koronavírusu postihla najviac. Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Spojených štátoch stúpol za posledných 24 hodín o 1450. Celkový počet mŕtvych je v USA vyše 67.600. Novým druhom koronavírusu je tam nakazených
Neprehliadnite

Cestovnému ruchu chýbajú ľudia, hotelieri navrhujú zníženie DPH

Predpokladá zároveň rast cien za služby či jedlo. „Ceny sa budú zvyšovať, o takých 10 percent určite, a čo sa týka gastronómie, tak tam predpokladáme ešte vyšší nárast cien," podotkol Kotík. Toto zdražovanie je podľa neho reakcia najmä na to, že z cestovného ruchu odišlo veľa zamestnancov.

Súčasne poznamenal, že pandémia urýchlila zmeny v cestovnom ruchu. „Ľudia čoraz viac majú chuť míňať peniaze doma, zvyšuje sa tým dopyt po lokálnych destináciách, čím však rastú aj nároky domácich turistov," dodal.

Skonštatoval, že v poslednom čase sú najpopulárnejšie zážitkové pobyty, čím netradičnejšie, tým lepšie. To platí na Slovensku aj v Česku. V obidvoch prípadoch je podľa neho veľmi obľúbený napríklad glamping – tzv. luxusné kempovanie. Z hľadiska cestovania po lokálnych destináciách na Slovensku a v Česku očakáva turisticky najsilnejší rok.