Ostanú vo väzbe

Obvinení z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v kauze Dobytkár, podnikatelia Norbert Bödör, Peter Kuba, bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír Partika a Milan Kopriva zostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR.

Súd zároveň zamietol sťažnosť obvineného N. Bödöra proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu o nevylúčení sudcu Jána Hrubalu z konania a rozhodovania vo veci ako nedôvodnú. Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú mimoriadne rozsiahlej korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Norbert Bödör
Neprehliadnite

Bödör a ďalší z kauzy Dobytkár ostávajú vo väzbe, rozhodol o tom Najvyšší súd

Evakuovaní sú v bezpečí

Na Slovensko priletelo lietadlo Spartan z Afganistanu, v ktorom sú evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti. Premiér Eduard Heger uviedol, že na palube bolo 28 ľudí a všetci sú v bezpečí.

Záchranná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci. Podľa E. Hegera bola situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska dramatická a dostať ľudí cez kontroly Talibanu bolo náročné.

JB 33 Kábul - Na snímke amerických námorných síl  americká vojačka kráča s afganskou rodinou do lietadla amerických vzdušných síl Boeing C-17 Globemaster III počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja v Kábule 25. augusta 2021. Na letisku v Kábule v súčasnosti prebieha chaotická evakuácia po tom, ako militantné hnutie Taliban obsadilo Afganistan. Americký prezident Joe Biden dodrží sťahovanie vojakov USA do budúceho utorka 31. augusta napriek tomu, že tisíce Afgancov stále dúfajú v
Neprehliadnite

Na Slovensko priletí druhé lietadlo s ľuďmi evakuovanými z Afganistanu

R. Mikulec podáva trestné oznámenie

Minister vnútra Roman Mikulec podáva trestné oznámenie na predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica za ohováranie. „Model diskreditácie založený na veľkom šírení dezinformácií, konšpirácií a silnej manipulácii využíva Fico pri svojich oponentoch už dlhé roky,“ komentuje minister na sociálnej sieti svoje rozhodnutie.

R. Mikulec hovorí, že Smer-SD chystá „nový scenár v rámci svojich dlhodobých snáh o spochybnenie mojej osoby“. Smer-SD pravidelne informuje o rôznych podozreniach okolo R. Mikulca. Opäť ho chce odvolávať aj v Národnej rade SR. Vyčíta mu niekoľko vecí – od situácie v rezorte a polícii, cez podozrenia z korupcie až po marenie vyšetrovania. Minister však obvinenia opozície odmieta.

Robert Fico (Smer-SD) a Roman Mikulec (OĽaNO).
Neprehliadnite

Mikulec podáva trestné oznámenie na Fica za ohováranie, obvinenia opozície odmieta

WHO vyjadruje obavy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila obavy, že do 1. decembra tohto roka by v Európe mohlo dôjsť k ďalším 236-tisíc úmrtiam na ochorenie covid-19. WHO zároveň vyjadrila znepokojenie v súvislosti so stagnujúcou mierou zaočkovanosti a nízkou mierou prijímania vakcinácie v chudobnejších krajinách. Podľa regionálneho riaditeľa WHO pre Európu Hansa Klugeho vyvoláva stagnácia v prijímaní vakcíny vážne obavy.

WHO spolu s OSN varujú pred vysoko nákazlivým variantom delta a vyzývajú k ochrane fyzického i duševného zdravia detí, najmä tých najzraniteľnejších. „Očkovanie je našou najlepšou obrannou líniou proti vírusu a aby pandémia skončila, musíme vo všetkých krajinách rýchlo a rovnomerne rozšíriť očkovanie,” tvrdí H. Kluge.

Nemocnica
Neprehliadnite

Ak nebude Európa dosť zaočkovaná, pribudne do konca roka štvrť milióna mŕtvych, varuje WHO

Jediné umiestnenie

Rebríček akademického hodnotenia svetových univerzít známy ako šanghajský rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií. V tohtoročnom hodnotení najlepších vysokých škôl na svete sa ako jediná slovenská univerzita umiestnila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Patrí jej 801. – 900. priečka. 

Šanghajský rebríček hodnotil viac ako dvetisíc svetových univerzít, zverejnil však len top tisíc univerzít sveta. Najlepšie sa umiestnila Harvardova univerzita, patrí jej prvenstvo. Z Českej republiky sa v rebríčku umiestnilo až sedem vysokých škôl, najlepšie hodnotená je pritom Karlova univerzita v Prahe. Šanghajský rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí UK 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.

Univerzita Komenského v Bratislave
Neprehliadnite

Univerzita Komenského sa ako jediná slovenská univerzita umiestnila v šanghajskom rebríčku