Vážení čitatelia,

reštart dnes potrebuje kadekto. Najnovšie už aj klaun Ronald ako symbol McDonaldu a vlastne celého fastfoodu. Ten je ešte stále vo svete synonymom rýchleho a nezdravého stravovania. Pre veľký boom zdravého životného štýlu majú v zahraničí tieto prevádzky problém s ubúdajúcimi zákazníkmi, klesajúcimi tržbami a ziskami. Kto chce prežiť, musí sa zmeniť, slovenské prevádzky nevynímajúc. Preto dnes Fastfood hľadá reštart, prispôsobujú sa novým trendom, ktoré kladú dôraz na kvalitnejšie, zdravšie a čerstvejšie produkty.

O tom, prečo štát trestá ľudí za účasť v II. pilieri i o ropovode cez Bratislavu
Minister financií Peter Kažimír opäť zaujal svojim ekonomickým odhadom. Najnovšie sa – ako na politickú objednávku - nechal počuť, že Slovenské elektrárne vlastne už nemajú žiadnu hodnotu. Kolega Ján Kováč sa na ich čísla pozrel bližšie a zároveň zmapoval, kto z troch záujemcov o kúpu podielu Talianov by bol akým vlastníkom a prípadným partnerom štátu. Prečítajte si analýzu Už len dva roky trápenia, dúfajú elektrárne.

Keď sme už pri energetickej infraštruktúre, pozrime sa aj na predĺženie ropovodu Družba z Bratislavy do Schwechatu. Spory okolo neho sú už evergreenom, kameňom úrazu je najmä jeho trasa. Pred piatimi rokmi desaťtisíce ľudí svojimi podpismi pod petíciu dosiahli, že ropovod nepovedie cez Žitný ostrov, keďže je zásobárňou vody pre tretinu krajiny. Odborníci navrhli iné „koridory“ – okľukou cez Karpaty alebo priamo cez hlavné mesto. Po Rakúšanmi odmietnutom prvom variante, ktorý bol výrazne drahší, je v hre druhý. Ropovod má ísť cez Bratislavu, ale bratislavskí poslanci aj primátor sú proti. Vláda sa pohráva s myšlienkou použiť proti zaťatým, "nekonštruktívnym" odporcom zákon o strategických investíciách.

Paradoxne je to vláda sociálnych demokratov, ktorá dôchodcov rozdelila na dve kategórie. Minulý týždeň parlament hlasmi Smeru schválil takzvaný minimálny dôchodok. V praxi to znamená, že najnižšia možná suma, ktorú dôchodca môže dostať od štátu, bude 270 eur. Ale to za jednej podmienky, že si nesporil v druhom dôchodkovom pilieri. A tak si prečítajte, Prečo štát trestá ľudí za účasť v druhom pilieri.

Prvý pokus vlády Roberta Fica zakázať zdravotným poisťovniam zisk nevyšiel. Slovensko bude musieť zrejme zaplatiť žalujúcim poisťovniam nemalé sumy. Nečakajúc na výsledok odvolacích súdov vládny Smer opäť oživuje myšlienku zákazu zisku, tentoraz cez ústavný zákon. Mária Hunková vysvetľuje, prečo Slovensko ani Zmena ústavy pred súdmi neochráni.

Náš nový kolega Tomáš Nejedlý sa vám predstavuje novou a zaujímavou témou gamifikácia. O čo ide? Je to zavádzanie prvkov hier do biznis prostredia. Výsledkom by mal byť zvýšený záujem zákazníkov alebo – a o tom píšeme - zamestnancov vo firmách. Gamifikácia sa najviac rozšírila v oblasti online marketingu, ale v súčasnosti ju už firmy využívajú oveľa častejšie aj na prebudenie zamestnancov. Konkrétne príklady nájdete v článku Keď sa hrajú aj v najväčších korporáciách.

Pre Pentu bol vstup do mäsopriemyslu najhoršou investíciou. Nielen pre vysokú cenu. V spoločnosti Mecom Group, združujúcej najmä mäsokombináty v Humennom a Lučenci, sa v posledných rokoch vystriedali viaceré manažmenty. Ani to však nepomohlo vytiahnuť firmu z vysokých strát. Súčasný šéf Martin Danielič, ktorý je vo funkcii vyše roka, je konečne optimistický. Riadi už nielen slovenské fabriky, ale aj dve v Maďarsku a s konsolidáciou aktivít vraj konečne prichádza aj zdravý a udržateľný rast. Penta tvrdí, že v mäsobiznise je z najhoršieho vonku a do troch rokov ho chce pripraviť na predaj.r

Eurofondy chce čerpať kdekto, preto môže prekvapiť, že sa Slovensku nedarí ich naplno využiť. Málo sa čerpajú, veľa rozhadzujú. "Korekcie", čo je len jemný výraz pre nesprávne použité európske peniaze, dosahujú stámilióny eur. Neschopnosť odkontrolovať správne využitie fondov sa Slovensku môže v novom plánovacom období ešte oveľa viac vypomstiť. Kým doteraz sa zle použité peniaze mohli čerpať odznova, v novom plánovacom období o ne štát nenávratne príde.

V najnovšom čísle máme opäť tradičnú a zaujímavú ročenku TREND top v infotechnológiách a TREND plus Mobilné financie.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, prečo štát trestá ľudí za účasť v II. pilieri i o ropovode cez Bratislavu

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, prečo štát trestá ľudí za účasť v II. pilieri i o ropovode cez Bratislavu

TREND 20/2015