Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok vyzval úrady, aby v súvislosti s prudkým šírením koronavírusu podnikli kroky na „ochranu ľudských životov“. Čínsky líder sa tak k zhoršujúcej pandemickej situácii v krajine vyjadril prvýkrát od nedávneho uvoľnenia opatrení.

Čínsky prezident povedal, že úrady, ktoré majú na starosti kontrolu šírenia ochorenia covid-19 v krajine, čelia v súčasnosti novej situácii a novým výzvam. Podľa jeho slov by mala byť spustená cielenejšia kampaň na boj s koronavírusom, ktorá bude efektívnejšie chrániť životy, bezpečnosť a zdravie obyvateľov, uviedla čínska štátna televízia CCTV.

Čína na začiatku decembra uvoľnila obmedzenia v oblasti hromadného testovania a karantény po takmer troch rokoch snahy úplne potlačiť šírenie covidu. Ukončenie povinného testovania na koronavírus však sťažilo sledovanie prudko rastúceho počtu nových prípadov nákazy. Čínske úrady priznali, že v súčasnosti je „nemožné“ spočítať celkový počet pacientov s covidom.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 archív Peking - Na archívnej snímke z 8. decembra 2022 muž s respirátorom na tvári a mobilným telefónom v ruke kráča ulicami v Pekingu. Čína oznámila, že od utorka 13. decembra ukončí prevádzku mobilnej aplikácie, určenej na sledovanie kontaktov v kontexte šírenia ochorenia Covid-19.  Čína pristupuje k tomuto kroku len niekoľko dní po tom, čo oznámila koniec rozsiahlych lockdownov a povinnej karantény v štátnych zariadeniach. Najľudnatejšia krajina sveta takisto uvoľnila pravidlá povinného
Neprehliadnite

Čínske protesty priniesli neistotu, uvoľnenie reštrikcií pri Covid-19 zase nádej