Zubné pasty s bieliacim účinkom nie sú lacnejšou alternatívou k profesionálnemu bieleniu u špecialistu. Nefungujú totiž tak, ako sľubujú výrobcovia na ich obaloch. „Extra bieliaci efekt“ či „brilantne biely“ chrup nedosiahnete so žiadnym z produktov, ak ste do vienka nedostali hollywoodsky snehobiely úsmev alebo vám nevyrástli namiesto zubov „orbitky".
Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test poslal do laboratória 20 bieliacich zubných pást zo supermarketov a lekární, z ktorých väčšinu nájdete aj na pultoch našich obchodov. Žiadny z hodnotených produktov nezískal lepšiu známku ako „uspokojivý“, ktorú testujúci udelili šiestim zubným pastám.
Ide o privátne značky drogéristických reťazcov ako aj značkové výrobky Parodontax, Elmex a el-ce med. V rámci hodnotenia zložiek získali tieto produkty dokonca lepšie známky - „veľmi dobrý“ alebo „dobrý“. Celkové hodnotenie si pokazili kvôli iným nedostatkom.
Prepadák bez fluoridu a kontroverzné látky
V teste obsiahnutých zložiek prepadla takmer polovica produktov. Väčšine z nich pokazili hodnotenie umelé emulgátory (PEG deriváty), ktorým sú pripisované karcinogénne účinky, alebo penotvorný laurylsulfát sodný, ktorý môže podráždiť sliznicu.
Zubnú pastu Meridol ohodnotil magazín nedostatočnou kvôli obsahu konzervačných látok - parabénov, ktorým sú vyčítané dráždivé nežiaduce účinky. Kvôli rovnakým látkam a obsahu laurylsulfátu sodného zrazil hodnotenie aj produktu Lacalut White & Repair. Pasta v teste prepadla so známkou nevyhovujúci.
Najhoršie hodnotenie získal produkt R.O.C.S. Sensation Whitening Extreme Frisch. Testujúci mu vytkli chýbajúci fluorid, ktorý je nevyhnutnou zložkou v prevencii zubného kazu a podľa odborníkov aj najdôležitejším kritériom pri výbere pasty. Zubná pasta pre dospelých by mala obsahovať 1000 až 1500 miligramov fluoridu. V detských zubných pastách musí byť obsah fluoridu nižší, pretože deti zvyknú pastu prehĺtať.

Zdroj: Őko-Test
Prehnané množstvo leštidiel
Zubné pasty s bieliacim účinkom odstraňujú len povlak a povrchové zafarbenia spôsobené kávou alebo čajom. Svetlejšiu ako prírodnú farbu zubov však s nimi nedosiahnete. Výrobcovia do nich pridávajú mechanické leštidlá v podobe hliníka a chemické látky ako je zinok, ktorý pôsobí proti zubnému povlaku. Za nadmerné množstvo hliníka a zinku udeľoval magazín horšie známky.
Príliš veľa zinku môže v dlhodobom horizonte spôsobiť anémiu, poruchy motoriky alebo oslabiť imunitný systém. K takémuto záveru dospel nemecký Spolkový ústav pre hodnotenie rizík (BfR), podľa ktorého by celkový príjem zinku z kozmetických produktov, medzi ktoré patria aj zubné pasty, nemal presiahnuť 10 percent prijateľnej dennej dávky (1 až 1,5 miligramu).
To isté platí aj pre hliník, o ktorom však stále nie jasné, ako vplýva na zdravie z dlhodobého hľadiska. Dospelí s hmotnosťou 60 kilogramov môžu týždenne prijať maximálne 60 miligramov hliníka. Kozmetické produkty by sa mali na tom podieľať maximálne 6 miligramami. Ak by takáto dospelá osoba používala zubnú pastu, v ktorej laboratóriá namerali v teste najvyšší obsah hliníka, prekročila by odporúčaný limit až trojnásobne.
Do maximálnej dávky sa nezmestili tri zubné pasty.
Optický klam
V ponuke bieliacich pást nájdete produkty, ktoré sú zámerne zafarbené modrou. Modrá totiž opticky zuby zosvetlí, ale len na krátky čas. Niektoré produkty obsahujú peroxidy používané pri profesionálnom bielení. Európska legislatíva ich umožňuje pridávať do voľne predajných zubných pást avšak len v takých malých množstvách, ktoré nestačia na viditeľné vybielenie zubov.
Őko-Test si od výrobcov vyžiadal štúdie, ktoré mali preukázať bieliaci účinok zubných pást. Niektorí mu poslali podklady v podobe vedeckých článkov, iní sa nezmohli ani na to. Štúdiu vypracovanú k produktu mu poskytol jedine Swissdent. Őko-Test ju však skritizoval kvôli chýbajúcemu rozsiahlejšiemu popisu dobrovoľníkov, ktorí produkt otestovali.
Zásadným rozdielom, ktorý odlišuje bieliace zubné pasty od bežných, je vyššia čistiaca účinnosť. Podľa doktorky Valerie Steiger-Ronay z centra pre zubné lekárstvo univerzity v Zürichu sa však nedá presne zmerať a je skôr orientačná.
Bieliace zubné pasty v odstraňovaní povrchového zafarbenia zubov nad bežnými výrazne nevynikajú. „Sfarbenie je možné vo všeobecnosti odstrániť do určitej miery prirodzene aj normálnymi zubnými pastami,“ podotkla doktorka.