Americký výrobca elektromobilov Tesla otvorí v tomto roku svoju sieť dobíjacích staníc aj elektromobilom iných značiek.

Na twitteri to napísal šéf Tesly Elon Musk.

Vďaka sieti rýchleho dobíjania s viac ako 25 000 dobíjacími stanicami po celom svete má Tesla konkurenčnú výhodu. Ostatné automobilky kvôli podobným sieťam utvárajú spojenectvo alebo investujú do start-upov, uviedla dnes agentúra Reuters.

„Ešte tento rok sprístupníme našu sieť Supercharger ďalším elektromobilom,“ napísal Musk. Dodal, že časom sa nabíjacie sieť Tesly otvorí aj ďalším elektromobilom vo všetkých krajinách.

Nemecký minister dopravy v júni uviedol, že sa snaží Teslu presvedčiť, aby svoju nabíjaciu sieť otvorila aj ďalším výrobcom automobilov, a uľahčila tak vodičom elektromobilov nabíjanie.

Americká automobilka teraz buduje závod v Grünheide, čo je niekoľko kilometrov juhovýchodne od Berlína. Sériová výroba tam začne koncom januára budúceho roka, so šesťmesačnýom oneskorením oproti pôvodnému plánu.

Biely dom na konci júna predstavil plán investícií do infraštruktúry, ktorý má podporu medzi demokratmi aj republikánmi. Podľa dokumentu zverejneného Bielym domom činí súčet základných a nových výdavkov plánovaných na najbližších osem rokov celkom 1,2 bilióna dolárov (1, 017 bilióna eur).

Zo spomínanej sumy pôjde 7,5 miliardy dolárov na infraštruktúru spojenú s elektromobilmi, teda aj na dobíjacie stanice.

Siete dobíjacích staníc po USA budujú aj firmy Blink Charging, EVgo, ChargePoint Holdings či Electrify America, ktorú založil Volkswagen.

Zlepšenie nabíjacej infraštruktúry v USA by mohlo viac povzbudiť Američanov k nákupu elektromobilov, čo by automobilky General Motors a Ford posilnilo v súťaži proti Tesle.

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA), spotrebitelia a združenia za udržateľnú dopravu vo februári ohľadom dobíjacej infraštruktúry apelovali v liste na Európsku komisiu. Európska únia by podľa nich mala stanoviť záväzný cieľ vybudovať jeden milión verejných nabíjacích staníc pre elektromobily do roku 2024 a tri milióny do roku 2029.

Zriaďovanie verejných dobíjacích staníc, ktoré majú dopĺňať tie domáce a na pracoviskách, je však zatiaľ pomalé. Tarify a spôsoby platby navyše nie sú jednotné.

Vlani bolo v EÚ celkovo 224 538 verejných nabíjacích staníc. V Českej republike to bolo 1516 verejných staníc - na jednu zásuvku tak pripadalo menej ako päť elektromobilov.

Na snímke logo automobilky Volkswagen na jednom z vyrábaných modelov áut počas výročnej tlačovej konferencie spoločnosti Volkswagen Slovakia k 30 rokom pôsobenia na Slovensku v Bratislave 22. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Top v automotive: Problémy s emisiami, čipmi aj elektromobilitou sa kopia