Americký výrobca elektromobilov Tesla bude technickým partnerom bane na nikel, ktorý je nevyhnutnou zložkou lítium-iónových batérií. Firma podnikateľa Elona Muska bude od bane Goro vo francúzskom zámorskom území Nová Kaledónia kupovať nikel. Tichomorské súostrovie je štvrtým najväčším producentom niklu na svete. Cena tejto suroviny vlani stúpla o 26 percent, napísal dnes spravodajský server BBC.

KK11 Reading - Na snímke nápis Huawei na budove  14. júla 2020 v Readingu. Británia rozhodla, že v budúcnosti sa pri výstavbe 5G sietí nebudú môcť v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Navyše komponenty, ktoré sa už používajú, sa budú musieť do siedmich rokov odstrániť. FOTO TASR/AP
A Huawei sign is displayed on their premises in Reading, England, Tuesday, July 14, 2020. Britain's government on Tuesday backtracked on plans to give Chinese telecommunications
Neprehliadnite

Čínska spoločnosť Huawei plánuje výrobu elektromobilov

 

„Čo sa týka rozšírenia produkcie lítium-iónových batérií, je našou najväčšou obavou nikel," napísal na twitteri minulý mesiac Musk. Obrovské zásoby niklu majú pre ekonomiku Novej Kaledónie zásadný význam. Baňa Goro na juhu hlavného ostrova má potenciál zaradiť sa medzi svetovo najväčších producentov tohto kovu.
V decembri sa pokúsil majiteľ bane, brazílsky ťažobný gigant Vale, spolu s francúzskym štátom baňu Goro predať švajčiarskej spoločnosti Trafigura, ktorá obchoduje s komoditami. Obyvateľov súostrovia vtedy rozhnevala možná strata kontroly a kauza potom aj spôsobila pád novokaledonskej vlády. Robotníci vstúpili do štrajku.

Podľa novej dohody, ktorá bola uzavretá vo štvrtok, sa podielnikom bane stane konzorcium, ktoré zahŕňa zamestnancov a tri miestne provincie. Trafigura v ňom bude držať iba 19 percent. Automobilka Tesla s baňou uzavrela „technické a priemyselné partnerstvo", a bude od neho navyše kupovať nikel. Podiel v ňom mať nebude.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Elon Musk je na výslní, kým kvalita áut Tesla skončila na spodnej priečke

Nikel sa ťaží najmä v Rusku, Kanade, Novej Kaledónii a v Indonézii. Používa sa v prvom rade pri výrobe nehrdzavejúcej ocele. Novým zdrojom dopytu je narastajúca výroba elektrických áut.
Obyvatelia Novej Kaledónie vlani v októbri druhýkrát v referende podporili zotrvanie tohto tichomorského súostrovia medzi zámorskými územiami Francúzska. Novú Kaledóniu, kde dnes žije asi 270-tisíc ľudí, kolonizovali Francúzi v polovici 19. storočia, o možnosti prerušenia väzieb na Paríž sa tam vedú spory desiatky rokov.