Slovensko vyváža viac dreva než by malo a ťaží ho menej. Upozorňuje na to Slovenský zväz výrobcov tepla, podľa ktorého ak vláda neprijme okamžité opatrenia, v zime sa bude kúriť menej. Dôvodom obáv je neregulovaný vývoz biomasy, ktorej teplárne nemusia mať v zime dostatok.

„Na nasledujúcu vykurovaciu sezónu sú ohrozené bezpečné dodávky tepla, kde je palivom domáci produkt. Upozorňujeme, že do dnešného dňa sa neprijali žiadne opatrenia na ochranu slovenského dreva, ktoré sú, na rozdiel od plynu, v rukách vlády, a situácia na trhu s drevom a biomasou sa stáva neúnosná,“ uviedol zväz.

Lesníci, drevári, predstavitelia priemyslu a energetiky však už v marci upozorňovali, že dreva nemusí byť dosť. Dodávatelia biomasy upozorňujú na to, že ceny drevnej štiepy rastú príliš rýchlo. Cena štiepky na trhu vzrástla od štvrtého kvartálu minulého roka o viac ako 100 percent a kritický problém je aj s jej dostupnosťou.

Kompetentní situáciu neriešia ani v poslednej chvíli a si jej riešenie prehadzujú ako horúci zemiak. Minister životného prostredia Ján Budaj vyzval šéfa agrorezortu Samuela Vlčana, do ktorého pôsobnosti patrí štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, o reguláciu exportu palivového dreva. Štátny podnik sa má podľa J. Budaja pripraviť na väčší záujem o palivové drevo, ktorý je podmienený aj strachom z neistých dodávok plynu.

J. Budaj navyše očakáva záujem o drevo aj v plynofikovaných obciach. Masívny vývoz totiž tlačí na ceny palivového dreva nahor, keďže ho je na slovenskom trhu nedostatok.

Agrorezort však tvrdí, že žiadne drevo ani štiepku do zahraničia nevyváža. Národné lesnícke centrum na sociálnej sieti zdôraznilo, že celkový vývoz energetického aj surového dreva zo Slovenska v posledných dvoch rokoch klesá a prevyšuje ho export. Kým roku 2020 prevýšil import palivového dreva vývoz o 5-tisíc kubických metrov, minulý rok bol vyšší o 59-tisíc kubických metov.

Tento rok plánujú Lesy SR spracovať drevo v objeme 3,5 milióna kubických metrov dreva, z čoho palivové predstavuje 4,2 percenta z celkovej ťažby. Tieto plány určujú Programy starostlivosti o les, ktoré sú naplánované na obdobie 10 rokov a ktoré, ako tvrdí agrorezort, nie je možné meniť podľa dopytu alebo požiadaviek ministra, pretože by boli ohrozené mimoprodukčné funkcie lesov. Tie by následne mohli viesť k nenahraditeľným škodám.

Budeme kúriť kvalitnejším drevom?

Ako pre TREND uviedol Ján Lichý z odboru komunikácie Lesov SR, podnik realizuje predaj drevnej suroviny zahraničným odberateľom iba v minimálnej miere, a to na základe elektronických aukcií dreva, verejných dražieb dreva, prípadne dlhodobých záväzkových vzťahov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa