Svetoví technologickí giganti od Microsoftu cez Amazon po Apple od začiatku tohto roka prepustili tisíce zamestnancov, a to aj napriek tomu, že bola väčšina z nich zisková, informuje portál CNBC.

Krotenie výdavkov

„Znižovanie stavov zamestnancov je výsledkom nadbytočného prijímania počas pandémie a pomalšieho rastu, než sa pôvodne predpokladalo,“ píše vo svojej správe spoločnosť Jefferies poskytujúca finančné služby.

Úrokové sadzby a inflácia sú aj naďalej vysoké, a tak spotrebitelia aj vo svetle neistej svetovej ekonomiky krotia svoje výdavky. S cieľom opätovne získať prevádzkovú efektívnosť firmy začali prepúšťať, keďže chcú docieliť, aby veľkosť ich pracovnej sily zodpovedala súčasným trendom dopytu.

„Prudký nárast v oblasti zamestnávania bol najmä v prípade startupov čiastočne poháňaný lacným kapitálom,“ píše sa v správe americkej centrálnej banky. Ten však vinou vysokých úrokových sadzieb zdražel, a tak firmy začali šetriť na nákladoch súvisiacich s pracovnou silou.

Apple hromadnému prepúšťaniu odoláva

Aj napriek vysokým ziskom však niektorí svetoví giganti na poli technológií pristúpili k redukovaniu počtu zamestnancov. Jedným z nich je aj firma Microsoft, ktorá v štvrťroku končiacom sa 31. decembra 2022 zaznamenala čistý zisk vo výške 16,4 miliardy dolárov. Firma v januári informovala, že v rámci prípravy na pomalší rast príjmov prepustí 10-tisíc zamestnancov.

Alphabet, materská spoločnosť Googleu, v januári oznámila, že sa plánuje rozlúčiť s 12-tisíc pracovníkmi. Firme sa v poslednom štvrťroku 2022 nepodarilo naplniť svoje očakávania v oblasti príjmov a zárobkov, no aj napriek tomu sa jej v tomto období podarilo zaznamenať jednopercentný medziročný nárast príjmov.

Spoločnosť Amazon v januári prepustila viac ako 18-tisíc zamestnancov a v najbližších týždňoch sa s prácou vo firme rozlúči ďalších deväťtisíc ľudí. Firma v poslednom štvrťroku 2022 vykázala obdivuhodný zisk vo výške 149,2 miliardy dolárov, ktorým prekonala odhady analytikov.

Nemecký gigant SAP v roku 2022 naplnil svoje očakávania a jeho príjmy z cloudových služieb oproti roku 2021 vzrástli o 24 percent. Aj táto firma však napriek svojmu úspechu v januári informovala, že sa musí rozlúčiť až s tritisíc zamestnancami. Cieľom vedenia je totiž dosiahnuť dvojciferný nárast zisku aj v roku 2023.

Iba Apple sa snaží hromadnému prepúšťaniu vyhnúť. Tempo znižovania stavov tu síce nie je až také vysoké ako v prípade Microsoftu či Amazonu, no aj výrobca iPhoneov si musel začať uťahovať opasok. Firma tak pristúpila k odkladu prémií niektorých svojich zamestnancov či stanovila limit na počet novoprijatých ľudí.

Ani Appleu sa v prvom kvartáli fiškálneho roka 2023, ktorý sa skončil 31. decembra 2022, v niektorých oblastiach podnikania nepodarilo naplniť očakávania týkajúce sa príjmov, ziskov či predaja.

Ďalšie dôležité správy

Môžete byť tým, koho majú všetci radi.
Neprehliadnite

Neuškodilo im ani hromadné prepúšťanie zamestnancov. Tieto firmy sú najlepším miestom na prácu