Na akciových trhoch panuje pre americké clá nervozita. Prudko dokonca klesajú aj ceny amerických štátnych dlhopisov, čo znamená, že investori sa zbavujú aj tých najbezpečnejších aktív.
Analytici upozorňujú, že súčasný vývoj je na úrovni z obdobia pandémie. Hedžové fondy využívajú stratégiu takzvaného bázického obchodu, keď zarábajú na rozdiele medzi spotovou a termínovou cenou. To môže viesť k panickým výpredajom, čo sa deje práve teraz.
Clá sú pre dlhopisy ničivé – nielenže majú inflačný vplyv, ale vedú tiež k tomu, že sa do zahraničia posiela menej dolárov. A práve tieto doláre krajiny tradične znova investujú do finančných aktív, ktorými sú najmä americké štátne dlhopisy.
„Výpredaj môže signalizovať zmenu nastavenia, keď vládne cenné papiere už nie sú globálnym bezpečným prístavom s pevným výnosom,“ povedal analytik spoločnosti Citi Ben Wiltshire.
Iní poukazujú na možné zmeny vo svetových obchodných tokoch, ktoré dlhodobo spomaľujú zahraničné nákupy amerického dlhu. Alebo na to, že zahraniční držitelia amerického dlhu, z ktorých najväčším je Čína, by sa mohli cenných papierov zbavovať.
Ďalšie dôležité správy
