Predseda talianskej vlády Mario Draghi pripustil, že Európa nemá veľa pák na to, aby v čase stupňujúceho sa napätia medzi Moskvou a Kyjevom odradila Rusko od vojenského zásahu na Ukrajine. 

Na koncoročnej tlačovej konferencii v Ríme Draghi v stredu poukázal na skutočnosť, že Európska únia nemá vlastné ozbrojené sily, ako aj na nedostatočnosť akýchkoľvek sankcií, ktoré by mohli Kremľu uškodiť, napísal denník Financial Times.

Na Kryme operujú neoznačení ruskí vojaci.
Neprehliadnite

Ukrajina tvrdí, že 200 kilometrov od hranice je rozmiestnených vyše stotisíc ruských vojakov

Únia sa nemá ako brániť nátlaku Moskvy

„Máme vari rakety, lode, kanóny či armády? V tejto chvíli nemáme, a okrem toho NATO má teraz iné strategické priority," povedal taliansky premiér.

Jediný odstrašovací prostriedok, ktorý má Európa v rukách, by mohli podľa Draghiho byť ekonomické sankcie, ale v tejto chvíli nie je na tom tak dobre, aby sa mohla zaobísť bez ruských dodávok plynu.

„Na to teraz nie je ten správny čas," dodal Draghi.

ukrajina
Neprehliadnite

Damoklov meč spadol pred ôsmimi rokmi. Rusko zaútočiť nepotrebuje, aj strach je výhra

Rusko má v rukách žolíka v podobe plynu

Na úniu už v tejto chvíli začínajú doliehať rastúce ceny energií, ktoré sú pred blížiacou sa zimou sčasti zapríčinené aj nezvyčajne nízkymi dodávkami ruského plynu.

Okrem toho má Rusko na hraniciach s Ukrajinou sústredených približne 100-tisíc príslušníkov svojich ozbrojených síl, čo na Západe vyvoláva obavy z ich prípadného vpádu na Ukrajinu.

Moskva bude reagovať

O obavách hovorí aj Rusko, ktoré ústami svojho prezidenta Vladimira Putina vyslovilo „závažné znepokojenie", nad nasadzovaním síl NATO.

Šéf Kremľa tiež varoval, že ak bude Aliancia pokračovať v expanzii smerom k ruským hraniciam, Moskva bude na to „príslušným spôsobom" vojensky reagovať.

KK19 Moskva - Na archívnej snímke zo 17. januára 2020 hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v Moskve. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam denníkov Financial Times a New York Times a žiadať od nich dementovanie článkov o štatistikách smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku. Podľa agentúry Interfax to v stredu uviedla hovorkyňa ruského rezortu Marija Zacharovová. FOTO TASR/AP
FILE - In this Friday, Jan. 17, 20
Neprehliadnite

Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva