Zásobníky plynu v Taliansku sú v súčasnosti zaplnené približne na 95 percent, čo zodpovedá 11,2 miliardy kubických metrov plynu. Oznámil to v stredu prevádzkovateľ tamojšej plynárenskej siete Snam. 

Podľa Snam ďalších 1,1 miliardy m3 je k dispozícii v skladoch iných dodávateľov a 4,5 miliardy m3 sa nachádza v skladoch určených pre prípad núdze.

Generálny riaditeľ spoločnosti Snam Stefano Venier to označil za „zásadný" výsledok vzhľadom na blížiacu sa zimu. Ešte v júli sa pritom zdalo, že dosiahnuť cieľ, ktorým bolo naplnenie zásobníkov na 90 percent, bude veľmi náročné, poznamenal Venier.

Taliansko pred vojnou na Ukrajine dovážalo takmer 40 percent plynu z Ruska, v dôsledku čoho bolo silne závislé od Moskvy. Od konfliktu však podpísala stredomorská krajina nové zmluvy, aby sa stala nezávislou od ruských dodávok a oznámila plány na zvýšenie domácej produkcie plynu v podmorských ložiskách.

Ďalšie dôležité správy

KK27 Rím - Na snímke predsedníčka strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová číta zoznam navrhovaných ministrov novej talianskej vlády v Prezidentskom paláci v Ríme 21. októbra 2022. Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril víťazku tamojších parlamentných volieb Giorgiu Meloniovú zostavením vlády. Meloniová zároveň prezidentovi predstavila zoznam navrhovaných ministrov. FOTO TASR/AP
Brothers of Italy's leader Giorgia Meloni reads to the media the list of the ministers of Italy's new go
Neprehliadnite

Taliansko nechce Európsku úniu sabotovať, ale zefektívniť, tvrdí Meloniová