Celé Taliansko je od pondelka „nízkorizikovou" zónou a zrušilo povinnosť nosiť rúška vo vonkajších priestoroch, čo predstavuje významný míľnik pre túto európsku krajinu, ktorú ako prvú vo februári 2020 zasiahla globálna pandémia. Informovala o tom agentúra AFP. Dekrétom, ktorý nadobudol účinnosť v pondelok, ministerstvo zdravotníctva prvýkrát zaradilo všetkých 20 talianskych regiónov do „bielej zóny" s nízkym rizikom spojeným so šírením koronavírusu.

Podľa predpovedí je reálne, že v roku 2030 bude v Benátkach len minimum pôvodných obyvateľov. Mesto je preplnené, chýbajú mu pracovné príležitosti a náklady na život sú vysoké.
Neprehliadnite

Taliansko ruší od 28. júna povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch

To znamená, že rúška vo vonkajších priestoroch už nebudú povinné. Túto správu privítali obyvatelia celého Talianska, kde sa očakáva, že v niektorých južných oblastiach teplota vzduchu tento týždeň dosiahne okolo 40 stupňov Celzia. Taliansko v posledných týždňoch zaznamenáva prudký pokles v počte infekcií i úmrtí na ochorenie Covid-19. V krajine podľa vládnych údajov dosiaľ plne zaočkovali proti covidu 17 572 505 Talianov, čiže zhruba tretinu populácie vo veku viac ako 12 rokov.

Taliansko už môžu navštíviť aj turisti z krajín Európskej únie, Británie, Spojených štátov, Kanady a Japonska, ktorí mali do krajiny dlhodobý zákaz vstupu. Vláda totiž zrušila povinnú karanténu pre zaočkovaných návštevníkov i tých, ktorí sa preukážu negatívnym testom. Napriek zmierňovaniu opatrení taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza vyzval Talianov na opatrnosť, najmä pre nové varianty koronavírusu. „Táto bitka ešte nie je vyhraná," dodal. V Taliansku od vypuknutia pandémie zaznamenali vyše štyri milióny prípadov nákazy koronavírusom, v dôsledku ochorenia Covid-19 zomrelo v krajine viac ako 127-tisíc ľudí.