Taliansko dosiahlo s Európskou komisiou (EK) dohodu na začatie prevádzky nástupníckej spoločnosti stratových talianskych aeroliniek Alitalia. Nová letecká spoločnosť nazvaná Italia Trasporto Aereo (ITA) tak 15. októbra začne prevádzku. Oznámila to talianska vláda.

Dohoda je podľa ministerstva financií „konštruktívna a vyvážená" a otvára cestu k plánovanému zvýšeniu kapitálu spoločnosti ITA, uviedla agentúra Reuters.

Podľa predpovedí je reálne, že v roku 2030 bude v Benátkach len minimum pôvodných obyvateľov. Mesto je preplnené, chýbajú mu pracovné príležitosti a náklady na život sú vysoké.
Neprehliadnite

Taliansko ruší od 28. júna povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch

Talianska vláda pôvodne plánovala, že nový podnik začne prevádzku už začiatkom apríla. Rokovania s Európskou komisiou o osude Alitalie a jeho nástupcu sa však o niekoľko mesiacov pretiahli, čo konkurentom, vrátane nízkonákladových aeroliniek Ryanair a Wizz Air, umožnilo začať v Taliansku vnútroštátne lety.

Talianske ministerstvo priemyslu uviedlo, že ITA by tento rok mohla prijať 2 800 zamestnancov Alitalie a budúci rok ďalších 5 750. Alitalia, ktorá má okolo 11-tisíc zamestnancov, podľa ministerstva ukončí prevádzku 15. októbra.

„So spoločnosťou ITA sa rodia nové dôležité talianske aerolinky s veľkou perspektívou pre rozvoj a so schopnosťou konkurovať na domácom i medzinárodnom trhu," uviedol minister dopravy Enrico Giovannini.