Talianska vláda dnes schválila ďalšie opatrenia, ktoré majú firmám a domácnostiam pomôcť s rastom cien energií, potravín či pohonných hmôt. Vyčleniť naň plánuje z rozpočtu 17 miliárd eur, oznámil premiér Mario Draghi. Ide o ďalšiu sumu ku schváleným už 35 miliardám eur, ktorými sa talianska vláda snaží od januára zmierniť dopady rastu životných nákladov rodín a podnikateľov.

Nové opatrenia rozpočet viac nezaťažia, keďže vychádzajú z predpokladaných vyšších príjmov, povedal podľa agentúry Reuters Draghi.

Vláda predĺži zníženie spotrebnej dane

Balík novej pomoci zahŕňa ďalšie sociálne bonusy alebo tiež opatrenia na podporu poľnohospodárov kvôli výnimočnému suchu. Zvýši sa napríklad aj suma na podporu pre používanie verejnej dopravy či na príspevky ľuďom na psychológa. Zhruba 700 miliónov eur má ísť na predĺženie zníženia spotrebnej dane z benzínu a nafty o 25 centov na liter, ktoré sa malo skončiť 21. augusta. Po novom bude platiť zatiaľ do 20. septembra.

Taliansko čakajú predčasné parlamentné voľby

Taliansko čakajú na budúci mesiac predčasné parlamentné voľby, ku ktorým viedol rozkol v širokej vládnej koalícii. Podľa analytikov však Draghiho vláda krajinu povedie najmenej do novembra, kým sa strany po voľbách nedohodnú na novom kabinete.

Inflačnú pomoc zavádzajú aj ďalšie krajiny EÚ

Pomoc domácnostiam v dôsledku prudkého rastu cien energií pripravili aj vlády ďalších krajín EÚ. Napríklad Česká republika sa chystá zaviesť takzvanú úspornú tarifu, ktorá má pomôcť domácnostiam znížiť účty za elektrinu, plyn aj teplo.

Ďalšie dôležité správy

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi mal k Putinovi takisto veľmi blízko. Existuje celá kopa fotiek, na ktorých si spolu títo dvaja politici užívajú spoločný obed, vymieňajú si objatia či úsmevy.
Neprehliadnite

Na dvere Talianska klope ruský prezident. Draghi jeho testu už nestojí v ceste