Talianska vláda sa chystá schváliť dekrét, ktorým by vyčlenila 7,8 miliardy eur na opatrenia, ktoré majú krajine pomôcť vyrovnať sa s dopadmi veľkého sucha. V denníku La Stampa to uviedol minister pre životné prostredie a energetickú bezpečnosť Gilberto Pichetto Fratin.

Taliansku hrozí po vlaňajšku ďalšia vlna sucha, pretože v Alpách napadla v zime menej ako polovica obvyklého množstva snehu.

Ekológovia upozorňujú, že v riekach a jazerách je nedostatok vody. Skupina Legambiente minulý mesiac varovala, že v najdlhšej talianskej rieke Pád, ktorá tečie z Álp na severozápade krajiny do Jadranu, má v porovnaní s bežným stavom o 61 percent menej vody.

Podľa Pichetta Fratina je prioritou najbližších mesiacov „zabezpečiť dostatok vody na pokrytie potrieb talianskych domácností a firiem, najmä tých v poľnohospodárstve".

„Je potrebné začať s dlhodobým plánovaním s cieľom zvýšiť efektivitu našej vodovodnej siete, pretože v niektorých oblastiach uniká viac ako 50 percent vody, zatiaľ čo v celoštátnom priemere je to 37 percent," povedal minister.

„Je to plytvanie, ktoré si už nemôžeme dovoliť," dodal.

Agentúra Reuters pripomína, že Taliansko vlani v júli v oblastiach okolo Pádu vyhlásilo kvôli najväčšiemu suchu za 70 rokov stav núdze. Ide o región, odkiaľ pochádza asi tretina talianskej poľnohospodárskej produkcie.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Santa Clara - Na snímke nápis banky Silicon Valley Bank 10. marca 2023 v Santa Clare.  Americké úrady v piatok zatvorili Silicon Valley Bank (SVB), aby ochránili vkladateľov. V pondelok (13. 3.) sa jej pobočky znovu otvoria, ale pod kontrolou federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC). FOTO TASR/AP
A Silicon Valley Bank sign is shown at the company's office in Santa Clara, Calif., Friday, March 10, 2023. The Federal Deposit Insurance Corporation is seizing the assets of Silicon Valley Bank
Neprehliadnite

Taliansko verí, že EÚ bude v prípade potreby konať v prospech bánk tak rýchlo ako USA