Talianska polícia v stredu oznámila, že v uplynulom týždni zhabala 1,3 tony kokaínu, ktorý do Európy prepašovala kalábrijská odnož mafie 'Ndrangheta. Informovala o tom agentúra AFP.

V rámci troch operácií v juhotalianskom prístave Gioia Tauro policajti za pomoci skenerov odhalili dodávku čistého kokaínu, ktorá by mala na čiernom trhu odhadovanú hodnotu 260 miliónov eur. Droga bola ukrytá v kontajneroch s kávou a mrazeným mäsom z Brazílie a exotickým ovocím z Ekvádoru.

Pohľad do provizórnej súdnej siene počas otvorenia procesu s 355 členmi kalábrijskej mafie 'Ndrangheta obvinenými z rôznych trestných činov vrátane vraždy, pokusu o vraždu, vydierania, prania špinavých peňazí a obchodovania s drogami v kalábrijskom meste Lamezia Terme, na juhu Talianska 13. januára 2021. Ide o najväčší súdny proces s mafiou v Taliansku za posledných viac ako 30 rokov.
Neprehliadnite

Začal sa najväčší proces s mafiou v Taliansku za niekoľko desaťročí

Členovia 'Ndranghety pri pašovaní a ukrývaní drog využívajú podľa vyhlásenia polície „často veľmi rôznorodé metódy a neustále ich vyvíjajú", preto vyšetrovatelia musia prispôsobovať svoju pátraciu taktiku.

Táto zachytená zásielka kokaínu dorazila do najväčšieho talianskeho prístavu Gioia Tauro, ktorý 'Ndrangheta ovláda a polícia ho vo zvýšenej miere monitoruje. Prístav je zároveň vstupnou bránou pre narkotiká.

'Ndrangheta je považovaná za najmocnejšiu skupinu organizovaného zločinu v súčasnom Taliansku. Jej členovia sa orientujú najmä na pašovanie drog. Podľa dostupných údajov stojí až za 80 percentami drog dovezených do Európy.