Hlavne opozičným politikom nedá spávať austrálsky ranč predsedu SaS  Richarda Sulíka, na kúpu ktorého si zobral úver pol milióna eur a založil svoje dva bratislavské byty. Spoluvlastní ho s ďalšími dvoma ľuďmi,  ale odmieta upresniť, o koho ide. Nepíše o ňom ani v majetkovom priznaní, pripomína denník Sme. Opozícia v týchto dňoch tému výdatne využíva nielen proti šéfovi liberálov, ale celej opozícii.

Richard Sulík, Expo Dubaj
Neprehliadnite

Pasy Sulíka a Drobu sa ocitli na internete. Prečo bola súčasťou delegácie aj Sulíkova dcéra?

Podľa Sulíka ide o „menšiu usadlosť“, ale viac k tejto téme nehovorí, verejnosť nepozná polohu, rozlohu, ani kúpnu cenu. Sulíkova hovorkyňa Katarína Matejková tiež drží bobríka mlčania .

Tému otvoril Sulíkov koaličný partner, šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorý ranč spomenul v rozhovore pre Nový Čas. Na novinárov to zabralo až na druhý pokus, prvý raz to Matovič strelil do mediálneho priestoru ešte v marci. Hovoril, že Sulík sa len snaží rozbiť vládu a možno pôjde na svoj ranč do Austrálie žiť si pokojný život. 

Richard Sulík, Igor Matovič
Neprehliadnite

Kilečko sem, kilečko tam. Dépeháčkari budú špehúni, byrokratické peklo hodil štát na nich

Sulík reagoval, že Matovič ho najprv posielal do Mongolska, potom do Austrálie. Nikto presne nevie, kde ranč je, podľa Matoviča pri austrálskom meste Perth. Sulík vyšiel s farbou von až pri pokuse o jeho odvolávanie. Doplnil, že ranč kupoval s dvoma spoločníkmi ešte v decembri 2019, aj to nepriamo. Oficiálne patrí firme, v ktorej má tretinový podiel, píše Sme.

Sulík nepovie, s kým ranč má

„Nebudem vám hovoriť, s kým ten ranč mám, nebudem. Sú to dve verejnosti neznáme fyzické osoby,“ povedal Sulík a dodal, že nepotrebuje, aby ich opozícia „ťahala cez médiá a neviem čo“. O cene povedal,  že bola na úrovni lepšieho bratislavského bytu a ranč si začne užívať o 12 - 13 rokov. Od roku 2012 Sulík býva v exkluzívnom byte na bratislavskej Kolibe na svahu Malých Karpát. V čase kúpy novostavby sa odhadovala cena jeho bytu na 436- až 666-tisíc eur.

Richard Sulík, Expo Dubaj
Zdroj: TASR, MH SR

Dnes Sulík hovorí, že pre kúpu ranča založil v prospech banky dve iné nehnuteľnosti. Zrejme ide o dva byty v bratislavskom Starom Meste – na Štetinovej a na Kýčerského ulici oproti ministerstvu financií. V čase, keď sa skladala súčasná vláda a rokovalo sa o budúcich ministroch, sa poloha tohto bytu spomínala opakovane. Sulík mal záujem o post ministra financií a naznačil, že bude mať blízko do práce.

Sulík opakuje, že jedného dňa budeme na dôchodku všetci, plánuje byť na ranči v zimných mesiacoch. Netají sa tým, že do politiky už vstupoval finančnej dobre zabezpečený. V minulosti založil firmu Fax Copy a v roku 2006 predal svoj takmer polovičný podiel v spoločnosti za viac než sto miliónov korún (3,3 milióna eur). Neskôr bol taktiež šéfom odpadovej firmy OLO. Okrem troch bytov v hlavnom meste má aj dom v Zlatých Moravciach, dodáva Sme.

Zo Sulíkových majetkových priznaní vyplýva len toľko, že si v novembri 2019 zobral nový úver. Prírastok nehnuteľnosti vyznačený nie je. Informáciu „skryl“ pod zmienku o tom, že vlastní tretinový podiel v obchodnej spoločnosti.

Vlastníkom je firma, nie Sulík osobne

Keďže vlastníkom ranča v Austrálii je firma, a nie Sulík osobne, zákon neporušil, myslí si Sulíkov stranícky kolega Ondrej Dostál. Vidí však, že problém tam je. Podľa neho ale skôr v znení zákona, ktorý umožňuje pod vlastníctvo podielu v obchodnej spoločnosti zahrnúť aj nehnuteľnosť, ktorá je určená na bývanie. Preto je priestor na debatu o zmene formulára majetkových priznaní politikov.

Ide o pomerne ojedinelý problém. Napríklad šéf parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina v majetkovom priznaní riadne uvádza vilu v Thajsku či dom v Spojených arabských emirátoch. Lenže Kollár dané nehnuteľnosti vlastní sám a priamo. Matovič je podľa priznaní prakticky na mizine, keďže majetky prepísal na príbuzných, dodáva Sme.

Sulíka skritizovala za nepriehľadné pomery pri ranči už aj mimovládna Transparency International Slovensko, ktorá sa podieľa na príprave zmien zákonov o majetkových priznaniach. Patrili k nosným témam súčasnej vlády, ktorá chcela byť protikorupčná. Sulík by podľa zatiaľ pracovnej verzie zmien musel priznávať aspoň firmu, ktorá nehnuteľnosť vlastní, a taktiež podiel v nej. Zatiaľ nie je jasné, či koalícia o úpravách rozhodne.

Fico dostal informácie z Austrálie

Sulíkovým rančom sa bude čoskoro zaoberať aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Podnet dal Hlas, hoci práve jeho líder Peter Pellegrini mal sám problém vysvetliť, ako sa dostal k bytu pod Bratislavským hradom za 410-tisíc eur. Suma bola na hranici toho, čo si podľa oficiálnych príjmov mohol dovoliť. Pellegrini tiež spomínal úver.

Na snímke je bývalý Predseda vlády Slovenskej republiky a predseda ľavicovej politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

„Výbor na najbližšom zasadnutí overí, či daný podnet spĺňa náležitosti. Ak áno, tak si vyžiadame od verejného funkcionára (Sulíka) vyjadrenie,“ povedal šéf výboru Boris Susko zo Smeru.

„K tomu ranču sa ešte vrátime,“ hovorí šéf Smeru Robert Fico, hoci sám býval za zvláštnych okolností v podnájme u dnes už odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Dodal, že v Smere už majú názov firmy, vedia, kde nehnuteľnosť nacháza.

Podľa Ficových slov komunikovali s autrálskym úradmi a majú aj ich odpovede. Samotný Fico v súčasnosti býva v luxusnom byte pod Slavínom, ktorý si prenajíma od dlhoročného poslanca Smeru Dušana Muňka. Detaily odmietol zverejniť, ale priznal, že platí nájomné od tisíc do dvetisíc eur mesačne, konštatuje Sme.

Šéf Smeru Robert Ficov (vpravo) chce odvolávať ministra hospodárstva Richarda Sulíka (vľavo). Dôvodom má byť zvyšovanie cien energií.
Neprehliadnite

Fico naznačuje, že Sulík sfalšoval maturitné vysvedčenie, žiada mená spoluvlastníkov ranča