Investícia vyzerala prakticky bez rizika a zaručovala vysoké výnosy už po krátkom období obchodovania. Využitím toho, ako Nemecko kedysi zdaňovalo výplaty dividend, desiatky bankárov, maklérov a právnikov pomohli investorom ukradnúť miliardy eur z národnej pokladnice, píše agentúra Bloomberg. O desaťročie neskôr prokurátori získali prvé odsudzujúce rozsudky za daňové trestné činy. Len v Nemecku čelí vyšetrovaniu v súvislosti s aférou Cum-Ex asi 1 800 ľudí. Teraz sa francúzske banky dostali do pasce podobnej stratégie známej ako Cum-Cum.

Cum-Ex: Nemecký kancelár môže byť namočený do jedného z najväčších daňových podvodov v histórii

1. Čo je to Cum-Ex obchod?

Obchody využívali výklad daňového poriadku, ktorý v tom čase umožnil viacerým ľuďom nárokovať si vlastníctvo tej istej akcie a, čo je najdôležitejšie, aj právo na vrátenie daní zrazených z dividend. Transakcie sa opierali o predaj požičaných akcií tesne predtým, ako mala spoločnosť vyplatiť dividendy. Podľa nemeckých orgánov to umožnilo viac ako jednému investorovi požiadať o vrátenie dane, ktorá bola zaplatená iba raz. Táto prax bola pomenovaná podľa latinských výrazov cum/ex, čo znamená s/bez, pretože akcie boli predané s – ale dodané bez – výplaty dividend.

2. Prečo je to kontroverzné?

Daňové úrady roky poskytovali refundácie napriek tomu, že vedeli, že tento proces môže viesť k viacnásobným výplatám. Hoci bolo niekoľko pokusov o nápravu tejto praxe, v roku 2007 zákonodarcovia uviedli, že daňoví úradníci musia tolerovať príležitostné incidenty. Orgány činné v trestnom konaní však začali vyšetrovanie o niekoľko rokov neskôr a tvrdili, že parlament sa zameral na neúmyselné vedľajšie účinky legitímnych transakcií – nie na obchody založené zámerne s cieľom vracať dane. Prokurátori tvrdia, že ľudia, ktorí sa podieľali na transakciách, vedeli, že vrátenia peňazí zdvojnásobili. Prax sa skončila v roku 2012, keď Nemecko prepracovalo spôsob výberu dane z dividend. Podobné obchody sa posudzovali v Dánsku a Belgicku.

3. Čo je Cum-Cum obchod?

Cum-Ex sa vyvinul z Cum-Cum, stratégie „dividendovej arbitráže“, kde akcionári previedli akcie na krátke obdobie investorom so sídlom v zahraničí, aby sa vyhli plateniu dane z dividend. Investori mimo krajiny držali akcie počas dňa výplaty dividend a bola im vrátená daň vybraná z dividend. Potom cenné papiere predali späť pôvodnému majiteľovi. Takto ušetrená suma bola rozdelená medzi zúčastnené strany. Táto prax sa vykonáva už desaťročia, pretože ju ľudia považovali za legálnu. Aj keď Cum-Cum nezahŕňalo viacnásobné vrátenie dane, ktorá bola zaplatená iba raz, viedlo to k refundáciám, ktoré by neboli vrátené, keby si podiel ponechal pôvodný vlastník. Francúzsko začalo vyšetrovanie koncom roka 2021 a 28. marca tohto roku v rámci vyšetrovania prepadlo päť bánk. Môže im hroziť pokuta vo výške miliardy eur. Cum-Cum vyšetrujú aj prokurátori v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

4. O koľko peňazí ide?

Podľa platformy pre investigatívne spravodajstvo Correctiv, Cum-Cum a Cum-Ex spolu stáli daňových poplatníkov na celom svete 150 miliárd eur, z toho 36 miliárd eur v Nemecku a 33,4 eur vo Francúzsku. Obchodník v nemeckom procese v roku 2019 vypovedal, že Cum-Ex bol päť až šesťkrát ziskovejší ako Cum-Cum.

5. Aké rozsiahle sú vyšetrovania?

Najmenej pol tucta Cum-Ex prípadov sa začalo v Nemecku, pričom jeden v Kolíne nad Rýnom bola najširší. Veľké banky vrátane JPMorgan Chase, Barclays, Merrill Lynch z Bank of America Corp a Morgan Stanley boli svedkami razie vo svojich pobočkách vo Frankfurte. Len v Deutsche Bank boli v jednom bode vyšetrované desiatky bývalých a súčasných zamestnancov vrátane piatich bývalých členov predstavenstva. V jej sídle, ako aj v dome bývalého spoluvýkonného riaditeľa Juergena Fitschena, došlo v októbri 2022 k razii. Banky tvrdia, že spolupracujú s prokurátormi. Vyšetrovanie sa začalo v ďalších krajinách vrátane Belgicka a Dánska. Pokiaľ ide o Cum-Cum, medzi napadnuté banky patrili Societe Generale, BNP Paribas, HSBC Holdings, Natixis a jednotka BNP Exane.

6. Bol niekto obvinený a/alebo odsúdený?

Áno. Bývalý M.M. Generálny riaditeľ Warburgu Christian Olearius sa v júli 2022 stal prvým obvineným bankárom. Bývalý kolega označovaný za jeho „pravú ruku“ bol v roku 2021 odsúdený na päť a pol roka väzenia. Hanno Berger, nemecký daňový zástupca, bol po vydaní zo Švajčiarska odsúdený na osem rokov. Paul Mora, bývalý investičný bankár v jednotke HVB spoločnosti UniCredit SpA z Nového Zélandu, bol v roku 2021 zaradený na zoznam najžiadanejších Interpolu. Vedúci pracovníci spojení s Duet Group, londýnskym správcom aktív, boli obvinení v Nemecku v septembri 2022. Štyria investiční bankári v už neexistujúcej Maple Bank dostali v novembri podmienky až na štyri roky. Prípady budú zrejme trvať roky.

7. Aká je história?

Podľa nemeckého parlamentného vyšetrovania si Cum-Ex prvýkrát všimli banky už v 90. rokoch. O desaťročie neskôr, transakcie zaviedli obchodníci v štruktúrovaných finančných jednotkách bánk, najmä v Londýne. Cum-Ex sa rozšíril mimo bankový sektor, keď niektorí bývalí bankári zakladali fondy, aby umožnili bohatým jednotlivcom využiť medzeru v zákone. Mnoho investičných bánk v Európe a USA sa podieľalo na určitej úrovni: nákupom alebo predajom akcií, požičiavaním akcií predajcovi nakrátko, poskytovaním kapitálu alebo v úlohe správcov akcií. Najvyšší nemecký trestný súd v roku 2021 podporil vyšetrovanie a označil Cum-Ex za „do očí bijúce hrabanie peňazí“.

Ďalšie dôležité správy

Federal Cabinet
Neprehliadnite

Cum-Ex: Nemecký kancelár môže byť namočený do jedného z najväčších daňových podvodov v histórii