Nemecko čelí významným ekonomickým výzvam a jeho hospodárstvo sa prepadá do recesie. Poslednú vec, ktorú teraz potrebuje, je politický škandál. A ten sa črtá na obzore.

Stovky bánk, brokerov, daňových poradcov či veľkých daňových firiem participovali na najväčšom daňovom podvode v histórii Nemecka s názov „Cum-Ex“. Medzi rokmi 2002 a 2012 sieť špekulantov pripravila daňové úrady o miliardy eur s potenciálom smerujúcim k 55 miliardám.

Schéma využívala dieru v zákonoch a nemeckom daňovom systéme, ktorý umožňoval vyplácať vratku dane z dividend viackrát. Vznikla tak situácia, keď si vratku uplatňovalo viac subjektov, ako daň skutočne odviedlo.

Cum-Ex vysvetlené

V Nemecku sa automaticky stŕha daň z vyplatených dividend do výške 25 percent. Zahraniční držitelia akcií sú ale kvôli dohode o zamedzení dvojitého zdanenia od dane oslobodení a tak môžu požadovať od daňového úradu vrátenie odvedenej dane.

Tento princíp využívala sieť špekulantov, ktorí akcie nielen držali, ale v sérií transakcií vytvorili dojem, že ich vlastní násobne viac subjektov, ako ich v skutočnosti vlastnilo. Malo to za následok neoprávnené vratky dane z dividend v hodnote miliárd eur.

Platba a zdaňovanie dividend sú jednoduché. Každý, kto v čase výplaty dividendy akciu vlastní, získa dividendu a zaplatí z nej daň. Ak ide o zahraničný subjekt, následne požiada o vratku dane. Špekulanti však vytvorili systém, kde sa k vlastníctvu jednej akcie hlásilo viacero subjektov.

Využili na to časový rozdiel medzi vykonaním obchodu a jeho vyrovnaním. Stačilo k tomu, aby deň pred výplatou dividend investor A predal investorovi B akcie, ktoré však ešte nevlastnil. To sa zvykne označovať ako predaj na krátko. Medzitým, investor C, ktorý akcie skutočne držal, získal z nich dividendu a odviedol daň.

Hneď po výplate dividendy, ale investor C predal svoje akcie investorovi A. Tieto akcie investor A dodal investori B, čím vysporiadal svoj predchádzajúci obchod. Keďže obchod medzi investormi A a B sa udial ešte pred výplatou dividend, aj investor B, si rovnako ako investor C uplatnil nárok na vratku dane. Obaja ju získali, čím z držby jednej akcie štát zaplatil investorom viac, ako zinkasoval.

Umožnil im to systém, v ktorom má nárok na vratku každý, kto bol držiteľom akcií na základe vykonaného obchodu, nie na základe reálnej držby akcií v čase výplaty dividend. Z toho aj pochádza označenie Cum-Ex, keď cum po latinsky znamená pred a ex po.

Cum-Ex a Scholz

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa