Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou pricestoval v pondelok do Číny. Taiwanská vládnuca strana jeho cestu označila za poľutovaniahodnú, informuje AFP.

Kritika taiwanskej strany

Ma v pondelok popoludní priletel do Šanghaja, kde ho privítali predstavitelia miestnych úradov a čínskej vlády. Na návšteve pevninskej Číny bude do 7. apríla, pričom neabsolvuje žiadne oficiálne stretnutia. Ide o prvú návštevu súčasného alebo bývalého lídra Taiwanu v Číne za viac než 70 rokov.

,,Som presvedčený, že zlepším atmosféru naprieč (Taiwanským) prielivom prostredníctvom entuziastických interakcií s mladými ľuďmi," povedal 73-ročný exprezident pred odletom.

Vládnuca Demokratická pokroková strana (DPP) taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen v pondelok Maa obvinila z podpory Pekingu v spojitosti s Taiwanom.

,,Mali by sme byť viac jednotní...je však poľutovaniahodné, že strana Kuomintang (KMT) stojí po boku čínskych komunistov a exprezident Ma nerešpektuje verejný nesúhlas s návštevou Číny v tomto období," uviedla DPP.

Obdobie priaznivých vzťahov

Ma je členom opozičnej nacionalistickej KMT, prezidentom bol v rokoch 2008-2016. V tom období boli vzťahy s pevninskou Čínou priaznivé a v roku 2015 sa Ma stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Odstúpil však v roku 2016 po protestoch na Taiwane proti návrhu obchodnej dohody s Čínou.

Taiwan s približne 23 miliónmi obyvateľov má demokratickú vládu a nikdy nebol súčasťou komunistickej Čínskej ľudovej republiky založenej v roku 1949.

Peking ho však považuje za súčasť svojho územia v rámci politiky jednej Číny a hrozí, že ho v prípade potreby obsadí použitím vojenskej sily.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke zo 14. januára 2022 nemecká ministerka školstva Bettina Starková-Watzingerová gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne.
Neprehliadnite

Nemecko a Taiwan podpísali dohodu o spolupráci, venovať sa budú batériám aj zelenému vodíku