Informáciu medializovali po tom, ako nemenovaný kurdský predstaviteľ uviedol, že medzi Kurdmi a vládou v Damasku prebiehajú „rokovania. Podľa predstaviteľa sýrskych Kurdov a organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sú vojská vlády v Damasku pripravené vstúpiť do kurdských miest, z ktorých sa pred tureckou operáciou sťahujú americké jednotky.

Dohodu podľa tohto nemenovaného zdroja Kurdi uzavreli prostredníctvom Ruska. Cieľom je rozmiestniť vládne sily v určitých pohraničných mestách. SOHR uvádza, že ide aj o mestá Kobané a Manbídž. Turecká ofenzíva (operácia Prameň mieru) proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie, ktorá sa začala minulú stredu, si vyžiadala už najmenej 60 obetí z radov civilistov. O život prišlo podľa SOHR aj 104 bojovníkov Sýrskych demokratických síl (SDF) vedených Kurdmi.

Američania sa vyhrážajú Turecku, Trump radí Kurdom stiahnuť sa

Spojené štáty zopakovali cez víkend svoje hrozby sankciami voči Turecku po tom, ako Ankara vyslala svoje jednotky do Sýrie, a varovali pred útekom zajatých bojovníkov teroristickej skupiny Islamský štát (IS). Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

„Turecku som objasnil, že uvalíme rýchle, silné a tvrdé hospodárske sankcie, ak nedodržia svoje záväzky,“ vyhlásil americký prezident Donald Trump v sobotu večer miestneho času pred stúpencami vo Washingtone. K týmto záväzkom patrí „ochrana náboženských menšín a aj dohľad na zajatcov IS, ktorých sme zadržali“, citovala ho DPA.

Kurdským bojovníkom podľa agentúry odporúčal, aby sa stiahli z oblastí bojov pri hranici s Tureckom. Je veľmi ťažké poraziť vojenskú moc, ktorá - na rozdiel od ich vlastných jednotiek - disponuje vzdušnými silami, uviedol D. Trump.

V súvislosti s odsunom amerických jednotiek z tejto oblasti americký prezident povedal: „Nemyslím si, že naši vojaci by tam mali byť a strážiť hranicu medzi Tureckom s Sýriou ďalších 50 rokov, keď nedokážeme strážiť naše vlastné hranice doma.“ Narážal tým na početné nelegálne prekročenia južnej hranice USA s Mexikom.

Krátko pred tureckou ofenzívou na severovýchode Sýrie, spustenou tento týždeň, D. Trump nariadil odchod amerických vojakov z tejto oblasti. Podľa kritikov tým umožnil tureckému vedeniu zakročiť proti milíciám sýrskych Kurdov, ktoré boli dôležitým spojencom USA v boji proti džihádistom z IS. Turecko považuje tieto milície za odnož kurdskej povstaleckej organizácie na svojom území a tým za teroristickú organizáciu.

D. Trump povedal, že Spojené štáty nemôžu viesť „nekonečné vojny“. „Našich veľkých hrdinov, našich skvelých vojakov, musíme priviesť domov. Je načase,“ vyhlásil na výročnom stretnutí amerických spoločensko-konzervatívnych aktivistov.

Blízky východ podľa agentúry AP vykreslil ako beznádejný prípad i po rokoch vojenskej angažovanosti a finančných investícií zo strany USA. „Je teraz menej bezpečný, menej stabilný a bojujú tam,“ dodal.

D. Trump tiež oznámil, že vyčlenil 50 miliónov dolárov núdzovej pomoci pre Sýriu na podporu tamojších kresťanských a iných náboženských menšín.