Svet sa vráti po covide-19 k takmer normálnej situácii do niekoľkých mesiacov. V rozhovore pre izraelskú televíziu to povedal šéf americkej farmaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla, ktorého spoločnosť vyrába vakcíny proti covid-19. Odporcovia očkovania podľa Bourlu nesú šírením dezinformácií zodpovednosť za smrť miliónov ľudí.

Očkovanie raz ročne je presvedčivejšie

„Je jednoduchšie presvedčiť ľudí nechať sa očkovať raz za rok a pre ľudí je jednoduchšie na to pamätať. Z hľadiska zdravotníctva je to ideálne riešenie. Snažíme sa zistiť, či dokážeme vyvinúť vakcínu proti variantu omikron a zároveň proti ostatným. Môže to byť riešenie, pokiaľ sa neobjaví niečo úplne iné," povedal Bourla.

Prídu aj ďalšie varianty

Podľa neho sa vírus nepodarí odstrániť. „Bude s nami po budúce roky, ale mali by sme sa k normálnym životom vrátiť za niekoľko mesiacov," povedal. Pfizer podľa neho vyvíja vakcínu proti omikronu, ale Bourla upozornil, že prídu ďalšie varianty.

Vírus SARS-CoV-2 podľa Bourlu vytvára nové varianty a snaží sa obísť imunitnú ochranu získanú z vakcín alebo prekonaním choroby. Zatiaľ sa dokázal imunitnej ochrane z očkovania vyhnúť iba variant omikron, ale Bourla zdôraznil, že aj v tomto prípade vakcína chráni pred hospitalizáciou.

Vyhrážajú sa mu a šíria lži o smrti manželky po očkovaní

Šéf Pfizeru priznal, že čelí trvalým útokom odporcov očkovania, ktorí o ňom šíria nepravdy a posielajú mu výhražné odkazy. Bourla povedal, že existuje „veľmi úzka menšina ľudí, ktorá má z dezinformácií prospech".

„To šírenie mylných informácií ich živí, sú to zločinci," povedal Bourla. Tieto kruhy podľa jeho slov napríklad šíria lož, že jeho manželka je po smrti, pretože ju Bourla prinútil nechať sa očkovať.

„To je ale to najmenej. Najhoršie je, že tomu ľudia veria. Tí, čo umierajú, sú hlavne tí neočkovaní. Milióny ľudí zomreli kvôli tomuto malému počtu kriminálnikov," vyhlásil Bourla.

Prepojenie na Izrael

Izrael očkuje predovšetkým vakcínami vyvinutými v spolupráci firiem Pfizer a BioNTech. Izraelčania začali s týmito spoločnosťami vyjednávať o kontrakte veľmi skoro. Bourla v rozhovore priznal, že má výborné vzťahy s bývalým premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý prvé vakcíny nakúpil, a že je s ním stále v kontakte.

Bourla je Žid a povedal, že bez ohľadu na to, kto Izrael práve riadi, pokiaľ mu niekto zavolá z Izraela, berie telefón okamžite.

Izraelská nadácia Genesis Bourlovi tento rok udelila svoju ročnú cenu spojenú s miliónom dolárov. Prezident Jicchak Herzog ju Bourlovi odovzdá 29. júna.

Ďalšie dôležité správy

Izraelský premiér Naftali Bennett dostáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici v izraelskom meste  Kfar Saba
Neprehliadnite

Izrael bojuje s omikronom, začne podávať štvrtú dávku vakcíny proti covidu-19