24. februára 2022 sa svet zobudil do desivého rána. Vypukla vojna. S pribúdajúcimi informáciami bolo zistenie o to silnejšie najmä pre Slovákov, keďže na Ukrajinu pálili ruské rakety a strieľali ruské delá. Ukrajinci pritom svojho času považovali Rusov za bratov.

No konflikt na Donbase prerástol do invázie celej krajiny. Blesková vojna, ako sa najskôr hovorilo, to ani zďaleka nebola, trvá už presne šesť mesiacov. Prerástla do pomalšej, siahodlhej vojny na juhu Ukrajiny, bez náznakov konca.

Sankcie aj dary

USA, Spojené kráľovstvo a Európska únia uvalili rozsiahle sankcie proti ruskej vláde a prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Mnohé organizácie, firmy aj jednotlivci sa predbiehali v snahe pomáhať akýmkoľvek spôsobom, či už išlo o finančné dary alebo základné potraviny, či potreby pre utečencov, ale aj charitatívne akcie alebo protesty proti invázii.

Rusko opakovane poprelo, že by napadlo Ukrajinu. Vyhlásilo, že sa len snaží Kyjev „odzbrojiť“, očistiť od „nacistov“ a zastaviť expanziu NATO, nie zabrať územie. Po prejave ruského prezidenta V. Putina tri dni pred inváziou však nikto nepochyboval, že jeho cieľom je dobyť celú krajinu a vymazať jej tisícročnú národnú identitu. „Ukrajina pre nás nie je len susednou krajinou. Je to neodcudziteľná súčasť našej vlastnej histórie, kultúry a duchovného priestoru,“ povedal. „Od nepamäti sa ľudia žijúci na juhozápade historicky ruskej krajiny nazývali Rusmi a pravoslávnymi kresťanmi.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa