Americký prezident Donald Trump avizoval, že v stredu zavedie rozsiahle recipročné clá. Očakáva sa, že jeho rozhodnutie zásadne ovplyvní globálny obchod.

Britský premiér Keir Starmer vopred nevylučuje žiadne obranné opatrenie pred americkými tarifami.

Veľká Británia, ktorá nie je členom Európskej únie, s vládou Spojených štátov o obchode naďalej rokuje. Podľa Starmera sa Londýn pripravuje „na najhoršie“ a bude postupovať pragmaticky.

„Je pravdepodobne, že zavedenie nových ciel by malo pre talianskych výrobcov ťažké následky,“ povedala talianska premiérka Giorgia Meloniová. Dodala, že je potrebné vyvinúť všetko úsilie, aby sa zabránilo obchodnej vojne.

Francúzsko podľa hovorkyne vlády Sophie Primasovej očakáva, že clá na francúzske a európske výrobky sa budú pohybovať v rozmedzí 20 až 25 percent. Paríž tvrdí, že to povedie k „veľkému hospodárskemu rozvratu“, pričom tarify budú mať nepriaznivý vplyv aj na Spojené štáty.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Frankfurt nad Mohanom - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová hovorí počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia Rady guvernérov 10. marca 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. ECB nezačne zvyšovať úrokové sadzby hneď po zastavení nákupov dlhopisov na konci 3. kvartála, uviedla šéfka ECB Christine Lagardová na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov. FOTO TASR/AP
Christine Lagarde, President of the European Central Bank (ECB), speaks during a press c
Neprehliadnite

Americké dovozné clá pocíti celý svet, otázny je iba rozsah škôd, tvrdí šéfka ECB