Švédska centrálna banka Sveriges Riksbank na svojom februárovom zasadnutí zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3 percentá v rámci boja s dvojcifernou infláciou. Náklady na pôžičky tak dosiahli najvyššiu úroveň od decembra 2008.

Riksbank uviedla, že miera inflácie je príliš vysoká a naďalej rastie, napriek agresívnemu sprísňovaniu jej menovej politiky. Banka zároveň varovala, že po zvýšení sadzby o pol percentuálneho bodu vo februári možno v najbližších mesiacoch očakávať ďalšie zvýšenie.

Miera inflácie vo Švédsku dosiahla v decembri 10,2 percenta, čo je výrazne nad cieľom Riksbank vo výške 2 percent. Predstavitelia banky usúdili, že bude podstatne ťažšie vrátiť infláciu k cieľu, ak sa bude švédska koruna naďalej oslabovať.

Čo sa týka budúceho vývoja, očakáva sa, že úroková sadzba Riksbank sa počas jari ešte zvýši.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Amsterdam - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová (vpravo), viceprezident ECB Luis de Guindos (vľavo) a prezident Holandskej banky (DNB) Klaas Knot (uprostred) počas tlačovej konferencie ohľadne monetárnej politiky počas ich návštevy v Amsterdame 9. júna 2022. FOTO TASR/AP

Christine Lagarde, European Central Bank President, behind blue lectern, Vice-President Luis de Guindos, left, and Netherlands Bank (DNB) President Klaas Knot, second left, explain the Governi
Neprehliadnite

ECB môže úroky výrazne zvýšiť aj v máji, všetko závisí od jadrovej inflácie