Keď švajčiarska vláda tento rok na jar zverejnila plán, na základe ktorého by sa mali tieto zásoby kávy zlikvidovať, narazila na tvrdý odpor.

Nízkoenergetický voňavý nápoj s nízkou výživnou hodnotou, nepatrí podľa vládnych úradníkov na zoznam vecí „nevyhnutných k životu“. To sa ale švajčiarskej verejnosti vôbec nepáčilo.

Švajčiari patria k najväčším milovníkom kávy na svete a vyzerá to, že mnoho z nich si život bez nej nedokáže predstaviť ani v krízovej situácii či pri katastrofe. Tvárou v tvár takémuto odporu vláda oznámila, že svoj zámer prehodnotí.

Pätnásť ton kávy, ktoré by 8,5 milióna obyvateľom alpskej krajiny údajne vystačili na tri mesiace, je jednou z mnohých položiek zo zoznamu hmotných rezerv pre prípad núdze. Ďalej ide napríklad o cukor, múku, olej na varenie, ryžu, palivo, pitnú vodu a lieky.

Vo Švajčiarsku sa vyrába len polovica potravín, ktoré sa v tejto krajine spotrebujú a závažný nedostatok základných potrieb, aký krajina zažila za prvej a druhej svetovej vojny, priviedol vlády v nasledujúcich rokoch k vytváraniu zásob pre prípad krízy.

Výrobcovia tovaru, ktorý je na zozname základných potrieb, musia jeho určité množstvo skladovať a vláda im za to platí. Očakáva tiež, že aj občania budú myslieť na vlastné rezervy, ktoré by im pomohli pretrvať v prípade neočakávanej udalosti. Medzi ne patrí pitná voda, jedlo na týždeň, svietidlo či toaletný papier.

V roku 2016 vláda zverejnila video, ako sa čo najlepšie pripraviť na stav núdze alebo na katastrofu. V klipe sa objavili dvaja muži: „pripravený Tom“ a „lajdák Tim“. Kým Tomova pivnica bola plná potrebných zásob, Timova oplývala prázdnotou a hrozilo tak, že v prípade katastrofy nedokáže zabezpečiť rodinu.

Zásoby si robí len malý počet Švajčiarov

V skutočnosti sa ale len tretina Švajčiarov obťažuje s udržiavaním zásob pre svoju osobnú potrebu, ukazujú štatistiky. Ľudia sa často nad touto predstavou len pousmejú a spomínajú, „ako ich babička mávala zásoby cestovín“, iní hovoria, že majú malý byt a na zásoby nemajú dosť miesta a ďalší priznávajú, že jedinou vecou, ​​ktorú majú v pivnici, sú lyže.

Vyzerá to ale, že Švajčiari očakávajú od svojej vlády, že sa o hmotné rezervy postará namiesto nich, a to vrátane nenahraditeľnej kávy. Švajčiari ročne v prepočte na osobu spotrebujú osem kilogramov kávy. Nájsť niekoho vo Švajčiarsku, kto ju nepije, je ťažké: káva s mliekom na ráno, malé espresso alebo ristretto po obede či večeri sú tu každodenným rituálom.

A nemať toto zaistené - hoci len napríklad na týždeň - je pre mnohých nepredstaviteľné. A tak vláda, vyvedená z konceptu odporom proti svojmu plánu, od pôvodného rozhodnutia upúšťa. Svoju úlohu pritom hrali zrejme aj švajčiarski výrobcovia kávy, ktorí nechcú prísť o tučné poplatky za skladovanie tejto pre toľko ľudí strategickej komodity.

Úrad, ktorý dohliada na zásoby potravín v krajine, využil debaty, aby verejnosti pripomenul, že mať niečo odloženého bokom pre nepredvídané situácie nie je na zahodenie. Veľké ozbrojené konflikty v najbližšom okolí Švajčiarska síce v najbližšej dobe podľa všetkého nehrozí, úrady i občania by ale mali byť pripravení na prírodné katastrofy alebo počítačové útoky, ktoré by mohli pretrhnúť dodávateľské reťazce, ale aj na výpadky dodávok určitých tovarov kvôli globálnym ekonomickým krízam.

Pomerne nedávno sa pritom ukázalo, že udržiavanie zásob má vo Švajčiarsku svoje opodstatnenie. Vlani totiž hladina Rýna klesla tak nízko, že lode dovážajúce minerálne oleje a hnojivá sa nemohli do krajiny dostať, a tak prišli na rad zásoby.

Podobné to bolo v roku 2017 v čase celosvetového nedostatku antibiotík: švajčiarskych nemocníc sa problémy nedotkli, pretože mali zásoby potrebných liekov. Všetko tak nasvedčuje tomu, že švajčiarska vláda bude rezervy udržiavať aj v budúcnosti a verejnosť ju v tom bude podporovať - ​​teda ak bude na ich zozname káva.