Slovenské mzdy v predposlednom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 6,5 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

Mzdy boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie vo všetkých odvetviach, najviac sa však na raste podpísali informačné technológie a finančníctvo. Všetky ekonomické činnosti s výnimkou administratívnych služieb dosiahli zároveň viac ako šesťpercentné zvýšenie aj v porovnaní s 3. kvartálom predpandemického roka 2019.

Priemerná mzda sa zvýšila

Priemerná mesačná mzda na Slovensku bola v 3. kvartáli tohto roka na úrovni 1 185 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 72 eur. Vyššia inflácia však pohltila časť zvyšovania miezd, ale aj tak si udržali rastúci trend, reálna mzda medziročne vzrástla o 2,5 percenta. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti 2. štvrťroku tohto roka zvýšila o 0,6 percenta.

Ťahúňmi sú informatici

Medziročný rast miezd najviac potiahli odvetvia ako informácie a komunikácia, kde platy vzrástli v priemere o 11,5 percenta, či finančné a poisťovacie činnosti. Tempo rastu ovplyvnili aj činnosti v oblasti nehnuteľností (nárast o 12,9 percenta) a vďaka vyplateným odmenám a nadčasom za prácu počas pandémie aj platy v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci (o 9,9 percenta).

Priemerná mzda vzrástla všade

Priemerná mzda vzrástla všade, v 11 odvetviach však bola nižšia, než je celoslovenský priemer. Najnižší rast (o jedno percento) zaznamenali štatistici v administratívnych službách a relatívne najrýchlejšie rástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách (o 14,6 percenta). 

„V porovnaní s obdobím pred pandémiou si pracovníci tohto odvetvia polepšili o 110 eur mesačne, napriek tomu však stále majú najnižšiu priemernú mzdu spomedzi všetkých odvetví ekonomiky, ktorá ako jediná neprekročila hranicu 800 eur," poznamenali štatistici.

Nové exekúcie sa budú prideľovať transparentne, náhodným výberom.
Neprehliadnite

Pri exekúciách sa viac zohľadní výška mzdy a rast životných nákladov, rozhodla vláda

V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou (3. štvrťrok 2019) rástli nominálne platy od 1,3 percenta v administratívnych službách až po 17,2 percenta v prípade zdravotníctva a sociálnej pomoci.

Regionálne rozdiely pretrvávajú

Čo sa týka regiónov, vyššia než celoslovenská priemerná mzda bola iba v Bratislavskom kraji (1 429 eur). Nasledoval Trnavský kraj s 1 146 eurami. V siedmich krajoch presiahol priemerný hrubý zárobok úroveň 1 000 eur. Prešovský kraj zostáva naďalej regiónom s najnižšou priemernou mzdou (945 eur). Vo všetkých krajoch však bola mzda medziročne vyššia, najvyšší prírastok zaznamenali štatistici v Košickom kraji (o 10,7 percenta) a najnižší v Banskobystrickom (o päť percent).

Od začiatku roka v porovnaní s vlaňajškom dosiahla priemerná mesačná mzda hodnotu 1 170 eur. Medziročne sa zvýšila o 6,8 percenta.

Gastro dúfa, že bude mať na mzdy
Neprehliadnite

Koncoročné odmeny sľubuje IKEA, vianočné prekvapenie Lidl. Gastro dúfa, že bude mať na mzdy