Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (1. 9.) 8 384 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 498 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, artritída, perikarditída, ale aj hypertenzná kríza.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 92 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

JB 31 Bangkok - Thajská zdravotníčka pripravuje ampulku s vakcínou Pfizer-BioNTech počas očkovania zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre nemocnice v Bangkoku 10. augusta 2021. FOTO TASR/AP

A health worker prepares a booster shot of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine for medical personnel and frontline health workers at Bangkok Metropolitan Administration General hospital in Bangkok, Thailand, Tuesday, Aug. 10, 2021. (AP Photo/Sakchai Lalit)
Neprehliadnite

Krátky čas vývoja? Technológie vakcín proti covid-19 sú známe už niekoľko desiatok rokov

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 299 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu. Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 31 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali dve závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu. Ďalších šesť závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

Na snímke očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave 7. júna 2021
Neprehliadnite

Počet hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín prekročil 7-tisíc, uvádza ŠÚKL

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 2 383 062 osôb a druhou dávkou 2 171 912 osôb.