Trinásť hlasov za, dve sa zdržali. Súdna rada má od pondelka nového predsedu, inštitúciu povedie Ján Mazák. Na úspech potreboval minimálne desať hlasov. V hre o predsednícku stoličku J. Mazák nemal protivníka, žiaden z členov rady nevyužil možnosť kandidovať. Radu naposledy viedla riadne zvolená Lenka Praženková, ktorá sa uplynulý pracovný týždeň vzdala svojej funkcie. Jediného kandidáta na post predsedu navrhli jeho štyria kolegovia, menovite Elena Berthotyová, Alena Svetlovská, Juraj Kliment a Miloš Kolek.

Nový predseda plánuje zo súdnej rady urobiť rešpektovanú inštitúciu, ktorá nebude čakať pri závažných otázkach, ale bude konať. “Súdna rada by mala vystupovať ako kolektívny orgán, kde každý koná podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Všetci členovia musia prispieť k tomu, aby sa správa slovenskej justície dostala na nevyhnutnú kvalitatívnu úroveň,” ozrejmil svoje plány J. Mazák. 

Konať chce aj samotný šéf. Podľa neho totiž hlas predsedu nemôže zaniknúť a musí ho byť výrazne počuť pri pálčivých problémoch. "Predseda rady je povinný z vlastnej iniciatívy predkladať riešenia problémov. Ideálne, ak sa priamo na zasadnutiach rady diskutuje už o konkrétnych návrhoch," dodal J. Mazák. Zároveň odmietol, že by svoj mandát nedokončil, ambíciu uchádzať sa o post v Luxemburgu podľa vlastných slov nemá.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa