Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, vo štvrtok rozhodol, že obžalovaný Jaroslav Pagáč je vinný zo zločinu výroby a rozširovania extrémistických materiálov, a hudobníkovi uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere štyroch rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Súd obžalovanému uložil aj trest prepadnutia vecí. Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože obžalovaný proti nemu podal odvolanie, o ktorom rozhodne Najvyšší súd (NS) SR,“ dodala.

Marian Kotleba
Neprehliadnite

Nie každý odchádza z presvedčenia, naznačil o šestici odídencov z ĽSNS Kotleba

Obžalovanú Silviu Pagáčovú súd spod obžaloby oslobodil, pretože skutok nie je trestným činom. Podľa Kudjákovej rozhodnutie rovnako nie je právoplatné, keďže prokurátor podal proti nemu odvolanie, o ktorom rozhodne NS SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 8. januára na ŠTS obžalobu na štyri osoby J. Pagáča, S. Pagáčovú, J. V., N. V. a jednu právnickú osobu zo zločinu výroby a rozširovania extrémistických materiálov a z prečinu prechovávania takých dokumentov.

Uvedené osoby sa v roku 2017 mali spolčiť s cieľom zabezpečenia výroby, ako i rozširovania extrémistických materiálov prostredníctvom internetu na sociálnej sieti.

Výrobu a potlač rôzneho oblečenia s tematikou pravicového extrémizmu zabezpečili dve osoby. Ďalšia prostredníctvom sociálnej siete ponúkala s cieľom predaja a distribúcie oblečenie osobám, a to vrátane ďalších predmetov, najmä CD nosičov a príveskov s extrémistickým obsahom, ktoré poštou odosielala štvrtá osoba.