Berlínsky správny súd v piatok pozastavil platnosť nariadenia vlády nemeckej metropoly, ktorá je zároveň spolkovou krajinou, o zatvorení barov a reštaurácií v čase od 23.00 h do 06.00 h. Podľa súdu totiž nie je zrejmé, či takéto opatrenie môže pomôcť v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Súd tak rozhodol po tom, ako 11 majiteľov reštaurácií podniklo proti spomínanému zákazu právne kroky. Podľa neho sú hlavným zdrojom nových prípadov ochorenia Covid-19 v Nemecku v súčasnosti súkromné stretnutia rodín a známych, prevádzky na spracovanie mäsa, komunitné centrá, náboženské podujatia alebo súvisia s cestovaním. Obmedzenie otváracích hodín pohostinstiev preto označil za „neprimeraný zásah do slobodného podnikania".

Angela Merkelová odraz
Neprehliadnite

Merkelová vyzvala obyvateľov Nemecka, aby zostali doma

Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom úrady v nemeckej metropole zaviedli od uplynulej soboty prísnejšie epidemiologické pravidlá. Týkajú sa skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. V čase od 23.00 h do 06.00 h sa vonku môže stretávať najviac päť ľudí alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na desať sa znížil i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stredajších rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín oznámila sprísnenie epidemiologických opatrení týkajúcich sa zhromažďovania či povinného nosenia rúšok v oblastiach s vysokým počtom nakazených. V súlade s novými opatreniam bude v oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 novonakazených na 100- tisíc obyvateľov za týždeň, nosenie rúšok povinné na miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte. Na otvorených priestranstvách sa bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom pre súkromné stretnutia platí limit 15 osôb.