Americká ekonomická asociácia (AEA), čo je zrejme najprestížnejšie združenie ekonómov na svete, upozornila na nový výskum, ktorý porovnáva silu nových firiem ako Facebook, Google, Amazon či Walmart s tými z predchádzajúcich dekád ako napríklad AT&T alebo General Motors, ktoré dominovali v rokoch po druhej svetovej vojne.

Dvaja ekonómovia Germán Gutiérrez a Thomas Philippon uverejnili štúdiu s názvom Blednúce hviezdy. Príčiny a následky zvyšujúcej sa koncentrácie v ekonomike Spojených štátov amerických. Tí sa pozreli na takzvané „hviezdne“ firmy za posledných 60 rokov v americkej ekonomike.

Ako dôvod dominancie veľkých technologických hráčov sa spomínajú najčastejšie dva dôvody. Prvým je, že veľké firmy vedia byť veľmi efektívne, a druhým je, že na domácom trhu dusia konkurenciu a užívajú si následnú menšiu súťaž. Tieto dva dôvody navyše vedia na seba vzájomne vplývať tak, že im nakoniec pomôžu.

„Hviezdne“ firmy zadefinovali G. Gutiérrez a T. Philippon ako tie, ktoré spĺňajú dve podmienky. Prvou je, že ide o 20 top firiem podľa hodnoty ich akcií. V 50. rokoch dvadsiateho storočia to boli najmä priemyselné firmy ako General Motors alebo General Electric. IBM sa v tejto skupine objavilo v 60. rokoch. Microsoft a Walmart sa objavili v 90. rokoch. Druhú skupinu tvoria firmy, ktoré patria do prvej štvorky podľa hodnoty akcií v 62 odvetviach americkej ekonomiky.

Napriek tomu, čo sa v súčasnosti hovorí o vyššie spomínaných gigantoch na trhu, ekonómovia dospeli zrejme k prekvapivému výsledku. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa