Európska komisia (EK) v pondelok (27. 9.) privítala dôležitý nový krok, ktorý dosiahla Aliancia pre plasty v obehovom hospodárstve (CPA), s cieľom posilniť trh EÚ s recyklovanými plastmi a zabezpečiť, aby sa do roku 2025 recyklovalo najmenej 10 miliónov ton plastov. Komisia uviedla, že od založenia CPA v roku 2018 bol dosiahnutý značný pokrok v podobe takmer 30-percentného nárastu recyklovaných plastov v EÚ.

Aliancia chce svoje doterajšie úsilie zvýšiť tým, že zaistí recyklovateľnosť ďalších 26 plastových výrobkov v oblasti obalovej techniky, stavebníctva, poľnohospodárstva a domácich spotrebičov, ktoré spolu predstavujú viac ako 60 % plastového odpadu vyzbieraného v Európe. To by samo o sebe by mohlo splniť cieľ 10 miliónov ton.

Metodika a pravidlá

Aliancia vypracovala nový plán na dosiahnutie recyklovateľnosti 10 miliónov ton plastov a prijala metodiku a pravidlá pre nový celoeurópsky monitorovací systém recyklovaných plastov.

stavba
Neprehliadnite

Problém so stavebnými materiálmi? Využite lacný stavebný a demolačný odpad a budete za pekného

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti uviedol, že s alianciou pre plasty v obehovom hospodárstve hodnotový reťazec plastov ukazuje vynikajúcu spoluprácu pri prechode na ich "obehovosť".

Spresnil, že mobilizácia všetkých aktérov, verejných i súkromných, v hodnotovom reťazci a v kľúčových odvetviach využívajúcich plasty, taktiež zvyšuje odolnosť Európy maximalizáciou využívania plastového odpadu ako cenného zdroja.

Recyklovanie plastov

Podľa jeho slov aliancia v súčasnosti zastupuje takmer 300 priemyselných, akademických a verejných organizácií v celom hodnotovom reťazci recyklovaných plastov.

Breton dodal, že prvé dobrovoľné prísľuby pre recyklované plasty vyrobené priemyslom ukázali, že dodávky recyklovaných plastov môžu dosiahnuť a prekročiť stanovený cieľ, bolo by však potrebné vynaložiť viac úsilia na zabezpečenie používania recyklovaných plastov.

Na snímke Milan Tomka, prevádzkovateľ bezobalovej predajne Perma Market.
Neprehliadnite

Bezobalové obchody majú zmysel. Svoje podnikanie založili na niečom, čo sa nepredáva

V tejto súvislosti aliancia pripravuje správu o požiadavkách a riešeniach na zvýšenie integrácie recyklovaných plastov do výrobkov do roku 2025. Aliancia bude zároveň pravidelne aktualizovať svoj plán na 10 miliónov ton recyklovaného plastového obsahu prostredníctvom otvoreného dialógu a výmeny názorov s národnými a miestnymi orgánmi a všetkými zainteresovanými stranami.