Nemecký priemyselný koncern Siemens Energy v utorok informoval, že jeho strata sa v 1. štvrťroku finančného roka 2022/2023 ešte zvýšila pre odpisy v divízii Siemens Gamesa. Neočakáva žiadne zlepšenie v priebehu roka. 

Španielska dcérska firma Siemens Gamesa Renewable Energy zaúčtovala v 1. štvrťroku (za tri mesiace do konca decembra 2022) poplatky vo výške viac ako 500 miliónov eur pre problémy s kvalitou veterných turbín inštalovaných v minulosti, ktoré ju prinútili k zvýšeniu nákladov na záruky a údržbu.

V dôsledku toho sa čistá strata spoločnosti Siemens Energy viac ako zdvojnásobila na 598 miliónov eur z 246 miliónov eur v predchádzajúcom roku.

Strata pred mimoriadnymi položkami v sledovanom období vzrástla na 282 miliónov eur zo 69 miliónov eur pred rokom.

Tržby pritom stúpli o 16 percent na 7,06 miliardy eur 5,96 miliardy eur. Objednávky predstavovali 12,73 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 49,2 percenta z 8,33 miliardy eur pred rokom.

Siemens teraz očakáva, že celoročná strata bude na rovnakej úrovni ako strata za predchádzajúci rok.

Vojna na Ukrajine pripravila Siemens Energy o jedného z najväčších klientov, ruský plynárenský monopol Gazprom. Nemecká spoločnosť bola hlavným dodávateľom pre plynovody Nord Stream 1 a 2, čo sú projekty, ktoré teraz pravdepodobne neprinesú žiadne ďalšie príjmy.

Ďalšie dôležité správy

WA 16 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 30. marca 2020 lietadlá britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet parkujú na letisku v Ženeve. Nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet sa po prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla  do straty v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, March 30, 2020 file photo, a large number of easyJet aircrafts parked on the tarmac of the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland. British airline easyJet has posted it
Neprehliadnite

Spoločnosti EasyJet sa podarilo znížiť straty. Cestujúci si za let po novom priplácajú