České koalície Spolu a PirSTAN sa dohodli na koaličnej zmluve, programovom vyhlásení budúcej spoločnej vlády a na rozdelení ministerských rezortov.

Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil predseda koalície Spolu a kandidát na nového premiéra Petr Fiala, informoval český Deník N.

Oznámenie bolo zverejnené po viac než 12-hodinovom utorkovom rokovaní. Fiala zároveň uviedol, že hospitalizovaný prezident ČR Miloš Zeman mu prostredníctvom hradného kancelára Vratislava Mynářa odkázal, že sa s ním zíde hneď, ako bude preložený na bežné nemocničné oddelenie z jednotky intenzívnej starostlivosti.

„(Prezident) sa teší na stretnutie so mnou, ktoré sa uskutoční vo chvíli, keď bude presunutý na normálnu izbu,“ uviedol predseda ODS Fiala, ktorého citoval server Novinky.cz.

Česká vláda bude mať 18 členov. Trojkoalícia Spolu obsadí miesta ministrov financií, obrany, práce, dopravy, zdravotníctva, spravodlivosti, poľnohospodárstva, životného prostredia, kultúry a pre vedu, píše server lidovky.cz.

Koalícii Pirátov a Starostov pripadnú v novo formovanej vláde ministerstvá vnútra, priemyslu, školstva, miestneho rozvoja a digitalizácie, ministerstvo zahraničia a tiež novo definovaný minister pre legislatívu a minister pre európske záležitosti.

Personálne obsadenie nechcel líder vznikajúce koalície na premiéra a predseda ODS Petr Fiala po celodennom rokovaní zverejniť.

Koalícia chce dohody najprv potvrdiť v straníckych orgánoch tak, aby ich mohli podpísať v pondelok 8. novembra, teda v deň ustanovujúcej schôdze novozvolenej Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu.

Koalícia Spolu, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách z 8.-9. októbra, podpísala už niekoľko hodín po skončení hlasovania memorandum s koalíciou PirSTAN, v ktorom obe strany deklarovali, že chcú spoločne vytvoriť väčšinovú vládu. Prvé oficiálne rokovanie lídrov oboch koalícii sa konalo 13. októbra. V 200-člennej Poslaneckej snemovni majú dovedna 108 mandátov.

Favoritom bookmakerov je Babišovo ANO, Slovák stavil 1500 eur na SPD
Neprehliadnite

Česko zrejme čaká rozpočtové provizórium. Babišov návrh rozpočtu sa víťazom volieb nepáči