Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval v nedeľu po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom Ankaru, aby prestala namietať proti vstupu Švédska do Aliancie. Štokholm totiž podľa neho podnikol kroky na zahnanie bezpečnostných obáv Turecka.

„Švédsko prijalo významné konkrétne kroky súvisiace s obavami Turecka,“ uviedol Stoltenberg s tým, že Švédsko si splnilo svoje záväzky. Zároveň uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO, uvádza agentúra Reuters.

Šéf NATO sa v sobotu zúčastnil na Erdoganovej inaugurácii, na ktorú do Ankary prišli desiatky svetových lídrov. Erdogan bol v máji zvolený na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028.

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o vstup do NATO vlani v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Ich žiadosti museli ratifikovať všetky členské krajiny, pričom Turecko a Maďarsko sú jedinými štátmi, ktoré ešte neschválili žiadosť Švédska. Fínsko sa oficiálne pripojilo k Aliancii v apríli tohto roka. Erdogan totiž obviňuje Švédsko, že poskytuje útočisko „teroristom“, predovšetkým členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Ďalšie dôležité správy

Richard Sulík a Robert Fico.
Neprehliadnite

Fico nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z EÚ a NATO