Stavebná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa v auguste medziročne aj medzimesačne znížila. Informoval o tom v utorok európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa prvého odhadu Eurostatu sa stavebná produkcia po očistení od sezónnych vplyvov v auguste 2021 v porovnaní s júlom znížila o 1,3 percenta v eurozóne a o 1,8 percenta v EÚ. V júli pritom ešte vzrástla produkcia v stavebníctve v eurozóne aj v EÚ medzimesačne zhodne o 0,1 percenta.

V medziročnom porovnaní sa v auguste 2021 výkon stavebníctva v eurozóne znížil o 1,6 percenta a v EÚ o 1 percento.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré dodali Eurostatu údaje za august október, najstrmší medzimesačný pokles výroby v stavebníctve bol zaznamenaný vo Švédsku (-10,5 percenta), Maďarsku (-5,9 percenta) a Nemecku (-3,1 percenta). A jej najväčší nárast nahlásili Portugalsko (2,4 percenta), Slovensko (1,9 percenta) a Poľsko (1,6 percenta).

V medziročnom porovnaní sa v auguste najstrmšie znížila produkcia v stavebníctve v Španielsku (-13,9 percenta), Rumunsku (-7 percent) a Slovinsku (-6,8 percenta). Najväčší nárast evidovali v Maďarsku (10,2 percenta), Poľsku (7,9 percenta) a Fínsku (4,7 percenta).

Stavba
Neprehliadnite

Rastú ceny nehnuteľností a zdražujú stavebné materiály, ukazuje analýza