Štát chce dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 300 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na stredajšie rokovanie vlády. Stať sa tak má upísaním nových akcií, a to vo forme peňažného vkladu prostredníctvom štátnych finančných aktív. Materiál však musí najprv odobriť vláda.

Materiál, ktorý je predložený vláde SR, nie je časovo viazaný na splnenie zákonných povinností. Realizácia zvýšenia základného imania v akciovej spoločnosti VšZP upísaním nových akcií je možná po vyčlenení finančných prostriedkov zo štátnych finančných aktív vo výške 300 miliónov eur, ktoré budú môcť byť použité na zvýšenie základného imania prostredníctvom peňažného vkladu v uvedenej akciovej spoločnosti,“ stojí v predkladacej správe.

Ing. Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.
Neprehliadnite

Šéf VšZP: Benefity sme podmienili preventívnymi prehliadkami

Svoj krok zdôvodnil rezort zdravotníctva tým, aby najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečovala najvyššiu mieru zdravotnej starostlivosti pri súčasnej najširšej sieti zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Kapitálová primeranosť a posilnenie základného imania VšZP vytvoria podľa predkladateľa podmienky, keď bude štátna zdravotná poisťovňa schopná flexibilne reagovať na potreby a požiadavky poistného kmeňa.

Zároveň bude podľa MZ SR schopná reflektovať na požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vychádzajúc z vývoja poznatkov medicíny a s cieľom rozšírenia spektra zdravotnej starostlivosti a inovatívnych postupov prostredníctvom zvýšenia základného imania.

Všeobecná zdravotná poisťovňa funguje u nás od roku 1992 a dodnes sa v nej vystriedalo trinásť riaditeľov.
Neprehliadnite

VšZP povedie nový človek. V minulosti pracoval v poisťovni Dôvera či Aegon

Ministerstvo zdravotníctva tiež tvrdí, že nejde o nedovolenú štátnu pomoc.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) ešte v máji uviedol, že súkromné zdravotné poisťovne by mali využiť v aktuálnej situácii svoje zisky z minulosti. Tvrdil, že ak akcionári súkromných zdravotných poisťovní potrebujú pomoc štátu, ten môže vstúpiť s kapitálom do týchto zdravotných poisťovní, ale bude v nich mať svoj podiel. Heger tiež poukázal na to, že keď boli súkromné zdravotné poisťovne v zisku, so štátom sa oň nedelili.