Joe Biden minulý utorok oznámil zákaz importu ropy a iných energetických surovín z Ruska. Išlo ale skôr o gesto ako devastačný krok pre Moskvu. Rusko totiž do Spojených štátov smeruje menej ako jedno percento svojho exportu. Dokonca aj Slovensko importuje z Ruska viac.

Slovenský problém

Na to, aké je Slovensko malé, patrí medzi 10 najväčších odoberateľov ruskej ropy na svete. Importuje 1,5-násobne ropy viac ako Spojené štáty. A to je problém, pretože Slovensko sa stalo najzávislejšou členskou krajinou Európskej únie na ruskej rope a rafinovaných produktoch z nej pochádzajúcich.

Podľa dát z roku 2019 Slovensko z Ruska importovalo 78 percent všetkej svojej ropy a rafinovaných produktov. Ostatné krajiny, ktoré nasledovali, ako Fínsko, Litva a Poľsko mali závislosť nižšiu až o viac ako 10 percentuálnych bodov.

Závislosť Maďarska je menej ako polovičná, Česka menej ako tretinová a Rakúska takmer žiadna. Pri takto vysokej závislosti Slovenska je prirodzené očakávať, že ak by sa zastavili ruské dodávky, tankovanie na Slovensku by bolo na prídel.

Slovenská výhoda

Závislosť na ruskej rope je negatívna správa, no slovenským pozitívom je, že ropa do krajiny doteká cez ropovod Družba. Tento spôsob prepravy je momentálne najvýhodnejšou formou získavania ruskej ropy, ostatné formy prepravy totižto zamrzli.

Okolo 80 percent ruskej ropy sa do Európskej únie dopravuje za pomoci tankerov iba okolo 5 percent za pomoci potrubia. Problémom dodávok za pomoci tankerov je, že nielen zahraničné prepravné spoločnosti odmietajú ruskú ropu, ale aj vlastné ruské tankery zastali.

Ruskú ropu stále nikto nechce

Bloomberg priniesol správu, že časť ruskej flotily lodí triedy Aframax pôsobiaca v oblasti Európy zastala. Momentálne ide o takmer 15 plavidiel, ktoré po vyložení ostali stáť a čakajú na ďalšie inštrukcie. Bežne lode po vyložení smerujú späť do domovských prístavov na naloženie.

Situácia podčiarkuje aktuálne problémy s nedostatkom kupujúcich, ktorí sa stále nemajú záujem dotknúť ruskej ropy. Príklad britskej spoločnosti Shell, ktorá sa za svoje výhodné nákupy musela verejne ospravedlniť, je dostatočne odstrašujúci.

Nedostatok dízla

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa