Starosta dánskej metropoly Kodaň Frank Jensen v pondelok rezignoval po tom, ako sa priznal k sexuálnemu obťažovaniu niekoľkých žien. Informovali o tom agentúry AP a Reuters. Sociálny demokrat Jensen (59) sa vzdal svojej funkcie po zverejnení výpovedi dvoch žien, podľa ktorých ich v rokoch 2012 a 2017 sexuálne obťažoval. Jedna z nich pracovala pre dánskych sociálnych demokratov. Ženy uviedli, že k tomu došlo počas spoločenských podujatí, na ktorých sa ich Jensen dotýkal proti ich vôli.

Jensen sa verejne ospravedlnil za svoje správanie, pričom uviedol, že v hre bol často i alkohol. „Chcel by som sa ospravedlniť ženám, ktoré som urazil," povedal v pondelok na tlačovej konferencii. Jeho rezignáciu privítala aj dánska premiérka Mette Frederiksenová, ktorá to označila za „správne rozhodnutie". „Je zrejmé, že v sociálnodemokratickej strane máme problémy. To sa teraz musí zmeniť," povedala v pondelok dánskej tlačovej agentúre Ritzau.

JB 62 Assisi - Pápež František počas bohoslužby v krypte Baziliky Sv. Františka po tom, ako podpísal novú encykliku v talianskom meste Assisi 3. októbra 2020. Bola to jeho prvá cesta mimo Ríma od začiatku pandémie koronavírusu. FOTO TASR/AP


Pope Francis celebrates Mass in the crypt of the Basilica of St. Francis, in Assisi, Italy, Saturday, Oct. 3, 2020. Pope Francis travelled to the homeland of his nature-loving namesake on Saturday to sign an encyclical laying out his vision of a post-COVID
Neprehliadnite

Pápež odvolal z funkcie poľského biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály v cirkvi

Frederiksenová vyzdvihla Jensenovu politickú kariéru trvajúcu viac ako 30 rokov, no zároveň uviedla, že „tieto neprekonateľné problémy bránia jeho ďalšiemu pôsobeniu sa v politike". Jensen, ktorý zároveň odstúpi aj z funkcie podpredsedu vládnucej sociálnodemokratickej strany, pôsobil ako primátor Kodane od roku 2010. Predtým bol ministrom spravodlivosti a ministrom pre výskum. V Dánsku sa do povedomia verejnosti dostala v posledných mesiacoch séria prípadov sexuálneho obťažovania, keď mnoho žien z politiky, filmového priemyslu a médií opísalo prípady obťažovania zo strany svojich mužských kolegov a nadriadených.