Americký podnikateľ Elon Musk sa už vďaka prudkému rastu cien akcií svojej automobilky Tesla stal najbohatším človekom na svete. Podľa analytika banky Morgan Stanley Adama Jonasa by ho však ďalšia spoločnosť, vesmírna SpaceX, mohla vyniesť medzi dolárových bilionárov. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX spochybňuje všetky zažité predstavy o tom, čo je možné a v akom časovom horizonte v prípade rakiet, nosných rakiet a podpornej infraštruktúry, uviedol Jonas.

„SpaceX rýchlo uniká. Kto ju dokáže dostihnúť?“

SpaceX podľa zoznamu najbohatších ľudí sveta zostavovaného agentúrou Bloomberg tvorí menej ako 17 percent Muskovho majetku, ktorého hodnota teraz dosahuje 241,4 miliardy dolárov.

SpaceX bol na začiatku tohto mesiaca pri sekundárnom predaji akcií ocenený na 100 miliárd USD. Jonas ale firmu ohodnocuje na 200 miliárd USD. Hlavný podiel na tomto odhade má jej podnikanie v oblasti satelitnej komunikácie Starlink.

O možnosti, že by sa Musk mohol ako prvý na svete stať bilionárom, sa hovorilo už skôr, ale v súvislosti s prudkým rastom akcií spoločnosti Tesla, ktorá sa zameriava na elektromobily. Akcie začali výrazne posilňovať vlani, čo spôsobilo prudký rast čistej hodnoty Muskovho majetku. Tento vzostup zatiaľ prakticky nezvoľnil. Len v pondelok Tesla zvýšila hodnotu majetku svojho zakladateľa o 6,6 miliardy dolárov.

Musk podľa prepočtov vlastní zhruba polovicu firmy SpaceX. Tá má však pred sebou ešte kus cesty, aby jeho majetok zvýšila o ďalšie tri nuly, dodal Bloomberg.

Atlantickom oceáne pri pobreží amerického štátu Florida štvorčlenná posádka  vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX podnikateľa Elona Muska. Let na obežnej dráhe okolo Zeme trval tri dni a šťastným návratom posádky na Zem sa potvrdilo, že dovolenka vo vesmíre už nie je len hudbou ďalekej budúcnosti.
Neprehliadnite

Najbohatší človek Elon Musk zvyšuje svoj náskok. SpaceX prekročila hodnotu 100 miliárd dolárov