Srbská agentúra pre lieky v piatok povolila použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer pre deti vo veku od 12 do 15 rokov, informuje agentúra AP. Srbská agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky uviedla, že povolenie udelila po „prísnej kontrole" vedeckých dát o klinických pokusoch v ostatných krajinách. Prioritou bude očkovanie detí trpiacich chronickými ochoreniami, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku z Covid-19, spresnil predstaviteľ rezortu zdravotníctva Mirsad Djerlek.

Srbsko podľa Djerleka zaočkovalo 37 percent dospelej populácie zo siedmich miliónov obyvateľov. Ako dodal, úrady dúfajú v dosiahnutie hranice 50 percent zaočkovaných koncom tohto mesiaca. Srbsko doposiaľ využívalo vakcínu čínskej spoločnosti Sinopharm, ako aj Pfizer, Sputnik V a AstraZeneca.

WA 27 Kelso - Školáci prichádzajú späť na strednú školu v škótskom meste Kelso v utorok 11. augusta 2020. V Škótsku začali otvárať školy po takmer päťmesačnej pauze spôsobenej pandémiou. FOTO TASR/AP

Pupils arrive at Kelso High School on the Scottish Borders as schools in Scotland started to reopen amid concerns about the safety of returning to the classroom in the midst of the coronavirus pandemic, Tuesday, Aug. 11, 2020. (Owen Humphreys/PA via AP)
Neprehliadnite

EK schválila vakcínu Pfizer/BioNTech pre deti vo veku 12-15 rokov

Vakcínu Pfizer v piatok povolili na očkovanie detí vo veku od 12 rokov aj v Brazílii, informuje agentúra AFP. Pravdepodobne však s týmto krokom krajina počká niekoľko mesiacov, kým sa zaočkujú staršie vekové kategórie. Pandémiou ťažko sužovaná Brazília sa tak pripojila ku krajinám ako Spojené štáty, Uruguaj a Čile, ktoré rozšírili vakcináciu aj na maloletých.

Nemecká Stála komisia pre očkovanie (STIKO) vo štvrtok naopak neodporučila plošné očkovanie detí a mládeže od 12 do 17 rokov proti Covid-19 pre nedostatok vedeckých údajov. Podporila však vakcináciu detí a mládeže so zdravotnými problémami ako obezita, cukrovka a chronické ochorenia pľúc, čo sa týka zhruba 11 percent tejto vekovej kategórie, informuje agentúra DPA.

koronavírus Nemecko testovanie
Neprehliadnite

Nemecko pre obavy z podvodov pri bezplatnom testovaní na covid sprísni kontroly

Komisia okrem toho v piatok uviedla, že toto odporúčanie sa môže zmeniť v prípade, keď sa zmenia dáta. „Keď budeme mať o mesiac alebo dva rozšírené poznatky, ešte stále budeme mať do začiatku školského roka veľký priestor na to, aby sme to opäť konzultovali a prípadne sa prispôsobili," spresnil člen STIKO Fred Zepp.