Hoci už viacerí kľúčoví svedkovia trestných činov organizovaných skupín získali za spoluprácu úľavy, nemusí to automaticky znamenať problém. Silu ich výpovedí však preveria až súdne pojednávania, ktoré odštartujú už o pár dní či týždňov. Pred senáty sa postavia skupiny z prostredia súdov, polície aj biznisu. Väčšina obvinení sa týka korupčných trestných činov.

Slovo kajúcnik sa vo verejnosti rozšírilo po tom, ako polícia zdržala viacerých bývalých vysokopostavených funkcionárov. Proti skupinám začali vypovedať ich niekdajší členovia a Slovensko spoznalo aj „super svedka“, bývalého šéfa daňových kriminalistov Ladislava Makóa.

Ten ukázal prstom nielen na špičky polície, ale aj na momentálne už exriaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského. Všetky kauzy, ktoré vyšetrovatelia rozbehli pred niekoľkými mesiacmi, čelia ostrej politickej kritike, predovšetkým zo strany opozície.

Možné problémy načrtol vo svojej analýze aj expolitik a právnik Radoslav Procházka. Podľa neho by bolo vhodnejšie, ak by sa dohody uzatvárali až potom, ako prídu kauzy pred súd.

Elitný prokurátor Ján Šanta hovorí, naopak, o akejsi poistke pre orgány činné v trestnom konaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa