„Slanské lesy sú majetkom Slovenskej republiky a občanov našej krajiny. Spochybňovanie viny ľudí, ktorí za touto kauzou stoja, je nepochopiteľné. Podnikneme preto kroky, aby sme zamedzili ďalším možným špekuláciám pripraviť štát a jeho obyvateľov o toto územie. Podáme podnet na podanie mimoriadneho dovolania ministerke spravodlivosti a ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ide pritom o majetok, aktuálne presahujúci hodnotu 100 miliónov eur.

„Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s ministerstvom, vykonajú všetky potrebné úkony, v náležitej lehote, aby v trestnej veci došlo k právoplatnému odsúdeniu podvodníkov. Ich neodsúdenie by napriek množstvu jasných dôkazov totiž mohlo viesť k znovuotvoreniu sporu o vlastníctvo Slanských lesov. Aktuálne je totiž právoplatným rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, a to aj napriek jeho spornému odôvodneniu, Krajský súd viazaný,“ vysvetlil Marian Staník, generálny riaditeľ Lesov SR.

Kauza Slanské lesy začala v roku 1998, kedy vtedajšiemu štátnemu podniku Východoslovenské lesy zmizlo z listov vlastníctva 6 500 hektárov lesa a zhruba 500 hektárov ornej pôdy. Samotný spis k sporu má už viac ako 7 500 strán.

Obvinený M. Ičo sa snažil Slanské lesy najprv sprivatizovať, čo však Ministerstvo pôdohospodárstva zamietlo. Neskôr bol realizovaný vymyslený scenár s potomkami šľachty, ktorí na neho mali previesť údajné vlastníctvo Slanských lesov za veľmi podozrivých okolností.

V roku 2016 Ústavný súd SR potvrdil svojím rozhodnutím, že Slanské lesy sú majetkom štátu a na M. Iča, F. Ontka a P. Pačutu bolo podané trestné oznámenie za podvod. NS SR vydal koncom roku 2016 rozhodnutie, ktorým zrušil rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica, všetky výroky označil za nezákonné a dôkazy, ktoré svedčia v neprospech obžalovaných, žiada vylúčiť.